Pestrobarevný chrám Cao Dai, Vietnam

Asie je plná barev; to ostatně potvrdí každý cestovatel, který na tento kontinent zavítal a trochu jej procestoval. Pestré je i asijské náboženství, a to nejen co se týká samotného přehledu náboženských směrů či hnutí, tak i ohledně vzhledu svatostánků samotných (za příklad mohou sloužit malebné buddhistické chrámy v Tibetu).

My se dnes ale podíváme do pestrobarevného, v podstatě až kýčovitého, chrámu Cao Dai. Najdeme jej na jihu Vietnamu, cca 90 kilometrů od Saigonu (Ho Či Minovo město), a sice ve městě Tay Ninh.

[wpgmappity id=“91″]

 

Chrám Cao Dai, Vietnam
Chrám Cao Dai, Vietnam

Chrám je zasvěcen náboženství, které se označuje jako kaodaismus (popř. caodaismus). Vyznačuje se poměrně nestandardními principy. Už jen přehled osobností, které toto náboženství vyznává a považuje za světce či tzv. svaté duchy, je skupina nesourodých osob – Buddha, Ježíš, Mohamed, Shakespeare, Lenin, Victor Hugo, Winston Churchill, Johanka z Arku, Lev Tolstoj, Napoleon.

Kněží a stoupenci náboženství před chrámem Cao Dai
Kněží a stoupenci náboženství před chrámem Cao Dai

Vznik tohoto náboženství se datuje rokem 1926 a v současné době se počet stoupenců odhaduje až na 3 miliony.

"Strážci" chrámu
„Strážci“ chrámu

Nyní se už ale vraťme k chrámu ve městě Tay Ninh. Ve Vietnamu najdeme mnoho kaodaistických chrámů, tento ve městě Tay Ninh je ale nejvýznamnější a i největší. Vstup do chrámu je volný, v podstatě bez omezení můžete sledovat i mše a modlitbu duchovních – kněží mají červená, modrá či žlutá roucha, následovníci pak bílá.

V chrámu je rozlehlý balkón, ze kterého můžete vše v poklidu zhlédnout. Dočetl jsem se, že mše se konají v 6 ráno, pak v poledne, v šest hodin večer a ještě o půlnoci. Pro návštěvníky chrámu tedy nejlépe časově vychází samozřejmě polední mše. Před vstupem do chrámu je potřeba se vyzout.

Interiér chrámu
Interiér chrámu

Tak jako je učení samotné církve v podstatě směsicí různých ideologií a náboženských názorů, tak i chrám v Tay Ninh je mozaikou složenou z mnoha stylů a slohů. Pastelové barvy, draci, hadi, květy, různá symbolika, to vše v souhrnu dalo vzniknout poměrně ojedinělé, až extravagantní stavbě. Pocity z této návštěvy ale budete mít veskrze pozitivní a chrám stojí určitě za prohlídku.

Interiér chrámu
Poklidný život v chrámovém komplexu

Návštěvu tohoto chrámu lze výborně spojit s prohlídkou Cu Chi – neuvěřitelného systému tunelů. Tunely jsou na půli cesty mezi chrámem Cao Dai a Saigonem.

FOTOGALERIE :

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

6 komentářů u „Pestrobarevný chrám Cao Dai, Vietnam“

  1. Nebudu mapovat jen vzhledovou stránku článku, ale i tu textovou. Článek se mi opět moc líbil. Když Vaše články čtu, tak si připadám, jak kdybych na místě byla s autorem. Tím lépe pak hodnotím i obrazový materiál, kde se ujišťuji, že má představivost je správná. A teď ke stavbám – sice jsou moc barevné a kýčovité, ale každá kultura má svá pro a proti :o). Myslím, že se některé kýče najdou i u nás v Čechách.

    1. Moc díky za kladné hodnocení článku a za to, že se snad podařilo zprostředkovat zážitek přímo z místa.

    2. Opět díky moc za vřelá slova a úžasný komentář, Iwiku ;-) Jsem rád, že ten komentář vidím u příspěvku a můžou si jej tak přečíst i autoři článků a zareagovat, jak už Radovan obratem udělal. Děláte mi radost, díky! :-)

Komentáře