Tipón, Chrám Vody, Cusco, Peru

Tipón, Chrám vody, Cusco, Peru

Tipón, přezdívaný také jako Chrám vody, se nachází přibližně 30 km od města Cusco, a tak není celkem žádný problém si sem z Cusca vyrazit třeba i taxíkem. Podle mého názoru stojí Tipón tak trošku neprávem ve stínu veleslavných (a někdy až přespříliš zkomercionalizovaných) památek jakou je např. Machu Picchu nebo Sacsahuyman a zasloužil by si přinejmenším stejnou slávu, protože je taky kouzelný.

Tipón, Chrám Vody, Cusco, Peru
Tipón, Chrám Vody, Cusco, Peru

I když je Tipón spojován s pojmem ruiny, přišlo mi, jako by jej Inkové opustili teprve před pár dny a že do ruin má tedy opravdu hodně daleko. Vše je v naprosto skvělém stavu. Kromě domků, které nemají střechy, ale jinak by snad byly ještě i obyvatelné. Za krásný, nakrátko střižený a neuveřitelně zelený trávník by se nemuseli stydět ani na mistrovství světa ve fotbale. Všechny zdi a kameny ve zdích jsou v naprosto skvělém stavu.

Účel stavby chrámu Tipón

Tipón vzniknul kromě vzdání pocty vodě také jako zařízení, které přečerpávalo vodu z jedné strany kopce na druhou, aby tak mohlo zásobovat vesnice v údolí za poměrně velkým kopcem. Člověk žasne, že už tenkrát Inkové dokázali něco takového nejen vymyslet, ale dokonce i vyrobit!

Tipón - chrám vody, Cusco, Peru
Tipón, Chrám vody, Cusco, Peru

Funguje to nějak na principu kamenů, které padají v kruhových kanálech jako písty ve válcích a využívají principu spojených nádob. Pokud bych to měl přirovnat k dnešním technologiím, tak už tenkrát využívali jakéhosi hydraulického systému. To zařízení dokonce funguje dodnes a dál zásobuje nějaké vesnice dole v údolí vodou.

Tipón, Chrám vody, Cusco, Peru
Tipón, Chrám vody, Cusco, Peru

O Tipónu se toho nikde moc nepíše a vlastně ani nedokážu říct, jestli je to dobře nebo špatně. Špatně asi proto, že by si podle mě zasloužil trošku víc obdivu a uznání, na druhou stranu, pokud by to tam mělo dopadnout jako na Machu Picchu, je to možná i dobře především pro tu památku samotnou.

Ale aby to nevyznělo nějak špatně – návštěvy Machu Picchu jsem se původně dost bál a nakonec to bylo skvělé a nebyla to taková tragédie, jak jsem čekal. Lidí tam bylo sice mraky, ale Machu Picchu je poměrně hodně velké, a tak se tam ty davy docela nakonec ztratí.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře