Azpitie

Azpitia, peruánská oáza klidu bez turistů

Pokud potřebujete klid a ticho, odpočinout si od rušných velkoměst, jako je například Lima, vydejte se na jih do vesničky Azpitia, kde potkáte jen pár místních a pár zbloudilých cestujících Peruánců. Městečko Azpitia nezná ani většina Peruánců, je to jako hledat jehlu v kupce sena. Peru je plné turistických cílů, které vás ohromí, ale také skrývá menší poklady, jež stojí za to navštívit a poznat tak Peru nepoznamenané turistickým ruchem.

Jak se tam dostanete?

Azpitia leží přibližně tři hodiny autobusem jižně od Limy. Najít autobusovou zastávku směrem Azpitia v Limě není zrovna lehké, ale ne nemožné. Stejně jako vše v Peru, stačí vědět, co hledáte, a najít správný blok nebo ulici, veškeré stejné služby se vyskytují pohromadě. Ať je to kadeřnictví, lékarny nebo právě autobusové společnosti. Když dojedete do vesničky Mala (Špatná), je potřeba vzít taxi nebo levnější variantu v podobě mikrobusu. Jízda peruánskými mikrobusy je někdy také zážitek vzhledem k tomu, že většinou je to předělaná menší dodávka se svařenými sedačkami, a tak se může stát, že i se 160 centimetry budete narážet hlavou na strop, jelikož poslední řada sedaček je tam jaksi už navíc. Ale pro peruánského řidiče jsou to další čtyři zaplacená místa. Na pohodlí či bezpečnost pasažérů se tu moc nehledí.

Azpitia – co jíst a co pít

Za necelou čtvrthodinku se ocitnete v Azpitii, oáze klidu. Azpitia je soustředěna kolem řeky Río Mala v údolí obklopeném horami. Podél řeky se táhne promenáda s posezeními, a pokud sejdete dolů k řece, pohltí vás neskutečný klid a ticho. Můžete se pokochat okolní krajinou z některého z balvanů povalujících se kolem řeky. Když vás zastihne hlad, zavítejte do některé z místních restaurací a dejte si nějakou místní specialitu. Vzhledem k poloze vesničky je dobrou volbou dát si místního pstruha (trucha), ale Peru je vyhlášené svou kuchyní, takže jakákoliv volba bude určitě chutná. Pokud budete mít štěstí, narazíte na restauraci, kde si po jídle budete moci dát siestu v hamace s vychlazenou Cusqueñou.

V této oblasti se také pálí národní nápoj pisco, známější v podobě mícháného nápoje pisco sour. Pisco je pálenka z hroznů a můžete ji ochutnat s příchutěmi koky, marakuji, kokosu a spousty jiných. Když projdete místní hlavní ulicí, kde máte možnost ochutnat u každého stánku jiný druh pisca, dojdete k téměř poslednímu krámku, kde se prodává cremolada. Stoprocentní ovocno-mléčná zmrzlina krásně završí den. Na závěr si můžete vyzkoušet místní lanový park, jehož náhodné objevení pro mě bylo velkým překvapením. Park je otevřen každý víkend a na peruánské poměry je kvalitně vybavený.

Stačí zde strávit pár hodin a návrat do rušné a smogem pohlcené Limy, která nedá chvilku oddychu, bude problém.

Místní mikrobus, v místní řeči nazývaný collectivo.
Mikrobus, v místní řeči nazývaný collectivo
Okolí Azpitie
Okolí Azpitie
Místní oběd
Místní oběd

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Río Mala
Río Mala, v překladu špatná, zlobivá řeka
Pisco
Pisco – můžete ochutnat všechny příchutě během minuty.
Cremolada
Cremolada, ledové ovocné osvěžení
Místní lanový park
Místní lanový park

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

Komentáře