Největší stavební projekt v historii Dánska

Na cestě do Norska jsme se rozhodli zpříjemnit si cestu pár zastávkami v Dánsku. Místa byla náhodně vybraná a jejich kvalita potvrzuje, že při cestování není vždycky potřeba mít hlavu zabořenou do průvodce.

Nemusíte být milovníci stavařiny, historie ani zbraní, aby vás zaujal největší stavební projekt v historii Dánska, na který jsme narazili těsně před příjezdem na trajekt v Hirsthals. Když se z městečka Løkken na východním pobřeží vydáte k moři, zaujme vás nejprve několik stovek bílých plážových chatek. Zde tráví Dánové letní dny chráněni proti všudypřítomnému větru. Tak trochu jiná chatařská kolonie.

Løkken
Největší stavební projekt v historii Dánska
Løkken
Løkken

Bunkry kam se podíváš

O kousek dál na sever narazíte na část Hitlerova projektu, který vznikl za druhé světové války jako součást Atlantického valu. Šlo o stavbu 7500 bunkrů, které, na rozdíl od již zlikvidovaných desetitisíců min, Dánům navždy připomínají okupaci Německem. V Løkkenu je scéna o to poutavější, že bunkry, původně zahrabané do písečného pobřeží, jsou vyvalené na pláži. Některé doslova visí napůl odhalené z písečného svahu lemujícího pobřeží. Svrchu jsou ještě zarostlé trávou. Celá scéna ukazuje sílu moře a větru, které si s tunami betonu dokázaly pohrát. Bunkry se tu válí jako hračky zapomenuté dětmi. Každý je trochu jiný podle toho, jakému účelu sloužil.

Løkken
Není nad dobré sousedy
Løkken
Zvědavost nad vrškem bunkru jako podnět k troše neúspěšného boulderingu
Løkken
Z druhé strany bunkru byly schody ;-)

O něco severněji v městečku Hirsthals stojí za to zajet k majáku na okraji města. Kolem něho se pod každým hrbolkem zarostlým trávou ukrývá víc než padesátka bunkrů namačkaných jeden na druhém. Hitler se tu musel opravdu bát. Bunkry s dalšími zastávkami nad zemí tvoří muzeum s 3,5 km dlouhou stezkou. I maják je otevřený a výhled shora na drsné pobřeží kazí jen sousední hotelový komplex. Díky silnému neutuchajícímu větru nakonec rádi zapadnete do místní kavárničky. Na parkovišti u majáku není problém přespat. Pokud čekáte na trajekt, vyhnete se tak kempu nacpanému obytkami o kousek blíže k přístavu.

Hirsthals
Hirsthals z majáku
Hirsthals
„Bunkrové pole“ z majáku

Jižněji jsme kempovali u města Hoptrup na západním pobřeží. Okolí jezera Slivsø je v květnu takřka bez lidí. Užijete si nádhernou přírodu jen za zpěvu ptáků, šplouchání ryb a šustění rákosu. Pro ty, kdo preferují volné kempování, jsou tu asi tři malá parkoviště bez zákazu, s blízkým piknikovým sezením a na mapce byl dokonce primitivní přístřešek pro nocování. Na vlastní oči jsme ho neviděli, ale věřím, že to bude alespoň trojhvězda.

Slivsø
Jezero Slivsø

Zastávky v Dánsku byly součástí našeho útěku z kanceláře, jehož další průběh můžete sledovat na vemtoven.cz.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Největší stavební projekt v historii Dánska“

Komentáře