Historií Berlína až k protiatomovému krytu

Muzeum The Story of Berlin

Kurfürstendamm, přezdívaná také Champs-Élysées Berlína, je asi nejznámější berlínskou ulicí. Kromě řady luxusních nákupních center však ukrývá i jedno zajímavé muzeum. Na rozsáhlé ploše muzea The Story of Berlin můžete projít historií Berlína od jeho založení přes rozvoj, revoluční vzepětí, éru národního socialismu a rozdělení berlínskou zdí až ke znovusjednocení po jejím pádu a navštívit protiatomový kryt.

Muzeum

Muzeum The Story of Berlin se pyšní rozsáhlou interaktivní multimediální podporou, která vyvolává v návštěvnících silné zážitky – vlastníma rukama ovládáte řadu multimediálních prezentací, můžete spatřit originální modely spojené s životem v Berlíně, prohlédnout si autentické filmové materiály a nechat se naladit působivými zvukovými efekty. Emotivně například působí část věnovaná křišťálové noci, kdy procházíte místností se skleněnou podlahou a při každém kroku slyšíte zvuky praskajícího skla pod vašima nohama…

berlin_story_multimedia

Největším tahákem muzea je však návštěva funkčního protiatomového krytu z doby vrcholící studené války.

Protiatomový kryt

Kryt byl postaven na začátku 70. let minulého století (1974) a spolu s dalšími objekty měl před případným atomovým útokem ochránit asi 1 % populace Západního Berlína. Při návštěvě krytu jsem však hodně přemýšlel o tom, jestli by mělo cenu se vůbec schovávat.

Kryt disponoval kapacitou pro 3 592 lidí. V případě dosažení tohoto počtu by stráže automaticky zavřely dvojitá ocelová vrata se vstupní komorou. Uprchlíci by se tísnili na prostoru menším než fotbalové hřiště. Ponurou atmosféru podtrhují tisíce polních lůžek osvětlených pouze nouzovým osvětlením.

berlin_story_shelter

Technicky kryt mohl fungovat 14 dnů, než by došla nafta pro dieselagregáty. Do té doby by neustále stoupala vlhkost vzduchu, protože filtry, které byly instalovány, nebyly účinné a již druhý den by vlhkost vzduchu byla 99 %. Jídlo bylo možné konzumovat pouze ve studeném stavu z konzerv. Záchody tvořilo 8 toalet – pro 3 600 lidí… Život v krytu by se zredukoval na spánek, pokud by byl možný, frontu na jídlo a frontu na toaletu.

Scénáře chování lidí uzavřených v takovém prostoru počítaly s depresemi a sebevraždami a úmrtím v případě ozáření. Proto byl kryt ve velkém vybaven zásobami antidepresiv a pytli na mrtvoly. Bohužel, do márnice by se vešla sotva setina osazenstva, takže se počítalo s tím, že mrtvoly budou vynášeny do vstupní komory, jediné cesty ven do světa zasaženého apokalyptickou katastrofou…

berlin_story_mortuary

Naštěstí k žádné katastrofě zatím nedošlo, i tak je však kryt stále součástí berlínského obranného systému. V případě potřeby je možné ho do 14 dnů uvést do provozuschopného stavu. Pokud budete v Berlíně, doporučuji muzeum Story of Berlin navštívit, včetně krytu, kde je pro zvídavé k vidění řada použitých technických řešení (agregáty, pumpy, filtry vzduchu) a kde si možná uvědomíte pomíjivost lidského bytí.

Kde muzeum najdete

Muzeum najdete v nákupním centru Ku´damm – Karree na Kurfürstendamm 207-208, která je velmi dobře dostupná hromadnou dopravou. Kromě 24.12. je muzeum otevřeno denně od 10 do 20 hodin, poslední vstup s prohlídkou bunkru je v 18 hodin. Na návštěvu muzea včetně prohlídky bunkru si vyhraďte alespoň dvě hodiny. Texty v muzeu jsou v němčině a angličtině, v češtině informační materiály dostupné bohužel nejsou.

Informace

Odkaz na stránky muzea The Story of Berlin

Odkaz na stránky berlínské MHD

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Historií Berlína až k protiatomovému krytu“

Komentáře