Monument znovuzrození Afriky, Dakar

Monument znovuzrození Afriky v senegalském Dakaru

Byl opravdu drahý a byl postaven Severokorejci. Tolik prvotní mírně kontroverzní údaje. Stál v přepočtu okolo půl miliardy Kč a překvapivě jej stavěli severokorejští dělníci. Řeč je o Monumentu znovuzrození Afriky (Monument de la Renaissance africaine), který byl v roce 2010 postaven v hlavním městě Senegalu v Dakaru. Stavba samotná započala v roce 2006 úpravami kopce, první části bronzové sochy pak byly zkonstruovány v roce 2008.

Monument znovuzrození Afriky, Dakar
Monument znovuzrození Afriky, Dakar

Památník měří 49 metrů a je tak vyšší než například socha Svobody v New Yorku či socha Ježíše v Riu de Janeiro. Byl postaven na připomínku padesátiletého výročí osamostatnění se Senegalu od Francie.

Záběry z reportáže o stavbě monumentu
Záběry z reportáže o stavbě monumentu

Bronzový monument připomíná sovětské pomníky, tvoří jej postavy muže s dítětem a ženy, které hledí kamsi do dáli přes Atlantik.

Kolem základny monumentu, odkud už je i celkem solidní výhled, se můžete procházet zdarma.

Vstup do monumentu je pak zpoplatněn. Uvnitř vám pustí dokument o památníku, prohlédnete si malé muzeum a výtahem se vyvezete na vyhlídku, která je zřízena v hlavě postavy muže. Senegal není zrovna nejlevnější africkou destinací, ale na většině míst se dá smlouvat. Dokonce i tady – v místě, kde jsou vyvěšené oficiální ceny vstupného. Takže místo 10 eur jsme platili 5 eur, což je hodnota dětské vstupenky. Smlouvání nebyla nějaká extra nutnost, je to v Senegalu (stejně jako v dalších podobných zemích) už taková spíše zábava a navíc jsme si říkali, že do památníku až tak nutně nemusíme, takže jsme to nechali na personálu v pokladně, zda a jak nás umluví k návštěvě.

U základny monumentu v senegalském Dakaru
U základny monumentu v senegalském Dakaru
Vnitřní prostory monumentu - muzeum
Vnitřní prostory monumentu – muzeum
Monument znovuzrození Afriky, Dakar
Monument znovuzrození Afriky, Dakar
Stánek se suvenýry nedaleko monumentu
Stánek se suvenýry nedaleko monumentu
Dakar (foceno od základny monumentu, fotky z vyhlídky v památníku jsou trochu horší kvality, protože se fotí přes ne příliš čisté sklo)
Dakar (foceno od základny monumentu, fotky z vyhlídky v památníku jsou trochu horší kvality, protože se fotí přes nepříliš čisté sklo)

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

Napsat komentář