Zřícenina Obřany v Hostýnských vrších

Z Hostýnských vrchů je známý především Hostýn, tedy významné poutní místo, či Tesák a Troják. Nicméně v Hostýnských vrších je více zajímavých míst. Mimo jiné v této hornatině či blízkém okolí najdete cca desítku zřícenin hradů. Jedním z nich je zřícenina hradu Obřany.

Informační tabule o hradu Obřany včetně zajímavého vyobrazení původní podoby hradu
Informační tabule o hradu Obřany včetně zajímavého vyobrazení původní podoby hradu

Tuto zříceninu gotického hradu najdete na protáhlém hřebínku ve výšce 704 m n. m., což z Obřan činí druhý nejvýše položený hrad na Moravě (není bez zajímavosti, že tím nejvýše položeným moravským hradem byl jen pár kilometrů nedaleko ležící Skalný).

Cestou na Obřany, Hostýnské vrchy
Cestou na Obřany, Hostýnské vrchy

Hrad byl založen roku 1365, zřejmě nebyl nikdy dokončen do plánované podoby. V průběhu husitských válek byl hrad opuštěn.

Hrad Obřany, Hostýnské vrchy
Hrad Obřany, Hostýnské vrchy

Z hradu se zachovalo torzo hradby a válcové věže.

Zbytky hradeb, Obřany
Zbytky hradeb, Obřany

Cest k hradu je více. My vystoupili z autobusu na zastávce Chvalčov, hotel Říka a šli po turistických značkách přes Kozlůvky a sedlo Rožnovjačka. Odtud se pak jde po červené značce k samotné zřícenině cca 500 metrů, jedná se o nepříliš náročný výstup, ale určitě se aspoň trochu zadýcháte.

Na vrcholu obřanského hřebínku
Na vrcholu obřanského hřebínku

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

Napsat komentář