Rabštejnek, zřícenina

Zřícenina Rabštejnek, Pardubický kraj

Není to tak dávno, co jsme se vydali na Rabštejn nedaleko Olomouce v rámci výletu údolím Bystřice. Náhoda tomu chtěla, že jsme jen pár týdnů poté narazili při putování Chrudimskem na další Rabštejn.

Cestou na Rabštejnek, Chrudimsko
Cestou na Rabštejnek, Chrudimsko

Tento Rabštejn (označovaný častěji spíše jako Rabštejnek) je zříceninou nevelkého hradu. Najdete jej cca 10 kilometrů od Chrudimi na zelené turistické značce za osadou Rabštejn. Dá se sem dojít i z rekreačních lesů Podhůra, velmi příjemné de facto příměstské rekreační lokality v bezprostřední blízkosti Chrudimi a Slatiňan, o které budeme určitě brzo psát.

Trosky hradu Rabštejnek
Trosky hradu Rabštejnek

Zajímavé je, že Rabštejnek v roce 2013 prodaly Lesy ČR do soukromých rukou, kupec dal za pozemek spolu s hradem 70 tisíc korun. Romantická představa – vlastnit takovou hradní zříceninu, byť to budou určitě v prvních letech hlavně starosti. Hrádek je poměrně zarostlý a neudržovaný.

Údržba hradu Rabštejnek
Údržba hradu Rabštejnek

Nicméně vraťme se nakrátko do historie. Rabštejnek byl postaven ve 14. století. V 16. století pak přešel do vlastnictví města Chrudim. Následně začal hrad pustnout a chátrat a jako zcela opuštěný se připomíná již v r. 1585.

Křišťálová lupa – nominační tlačítko 200×200

Líbí se vám náš web? Uděláte nám velkou radost, když nás budete nominovat v kategorii „zájmové weby“ v naší nejznámější anketě Křišťálová Lupa, která oceňuje nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého internetu! Vás to nic nestojí, zabere vám to skutečně jen pár vteřin a nás to opravdu velice potěší, děkujeme! Kliknutím na logo soutěže vlevo se vám otevře rovnou stránka, kde stačí zadat adresu našeho webu (www.zivotnacestach.cz) a Váš e-mail a vyplněný formulář odeslat. Ano, tak snadné to je! ;-)

V druhé polovině 19. století kníže František Josef Auersperk v duchu romantických představ o středověkém hradě nechal upravit zbytky hradního paláce, hrad zastřešil a zřídil v něm dvě místnosti, nicméně následně hrad opět začal pustnout a stala se z něj zřícenina.

Z hradu zbylo hlavně torzo věže a hradby. Nejedná se o nějak rozlehlou zříceninu, nicméně protože se v blízkém okolí nachází poměrně hodně zajímavostí, má smysl se sem vydat a jejich návštěvu spojit s procházkou právě na Rabštejnek.

zřícenina Rabštejnek - pohled z vnitřní části hradu na plášťovou zeď a vstupní branku
Zřícenina Rabštejnek – pohled z vnitřní části hradu na plášťovou zeď a vstupní branku

Rabštejnek – fotogalerie

 

[wpgmappity id=“101″]

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

 

1 komentář u „Zřícenina Rabštejnek, Pardubický kraj“

Komentáře