Dřevěný kostelík v Kočí

Dřevěný kostelík v Kočí, Pardubický kraj

Pokud si naplánujete výlet na Chrudimsko a zbude vám pár minut času, zastavte se na skok v obci Kočí. Leží 5 kilometrů od Chrudimi, a pokud do tohoto města pojedete od Vysokého Mýta, nemůžete obec Kočí minout.

Nejvýznamnější stavbou v Kočí je kostel sv. Bartoloměje. Vchod do kostela je umožněn po dřevěném mostě (ten je 18 metrů dlouhý a pochází z 1. poloviny 18. století).

Přístupový most ke kostelíku, obec Kočí
Přístupový most ke kostelíku, obec Kočí

Kostel samotný byl založen už v roce 1397. Pětiboká věž kostela je vysoká 29 metrů a je zakončená osmibokým jehlanem.

29 metrů vysoká věž kostela v obci Kočí
29 metrů vysoká věž kostela v obci Kočí

Ve věži jsou staré zvony – Bartoloměj (r. 1496) a Vavřinec (r. 1562) – ty už opravdu něco pamatují.

Pohled na hlavní loď kostela, Kočí
Pohled na hlavní loď kostela, Kočí

Zařízení interiéru kostela je pak převážně ze 17. století (dřevěná kazatelna, boční oltáře, varhany, obrazy), hlavní oltář je z roku 1882 a nahradil barokní oltář ze 17. století.

Sluneční hodiny s daty oprav
Sluneční hodiny s daty oprav
Kostelík se dostal i do znaku obce Kočí
Kostelík se dostal i do znaku obce Kočí.

Tímto článkem začínáme malý seriál o Chrudimsku. Další články o zajímavostech z tohoto regionu očekávejte v příštích dnech a týdnech. Všechny články pak postupně naleznete v sekci Pardubický kraj.

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

Napsat komentář