Z čeho se skládá cena letenky? Proč se ceny tolik liší?

Pomalu ale jistě se blíží ten nejlepší čas koupit letní dovolenou. Asi každý z nás se chce aspoň jednou za život proletět letadlem, podívat se i do exotičtějších koutů země, než jsou ty naše. Letenka ale není právě levná záležitost, ne každý si svůj sen splní. Z čeho se skládá cena letenky?

Létání je asi nejpohodlnější způsob dopravy. Na vybrané místo se dostanete rychleji než autem nebo vlakem, pobyt v ráji si tak o několik hodin prodloužíte. 

Zatímco autem byste jeli den či dva, letadlem to zvládnete sotva za pár hodin, a ještě ten den se koupete v moři, poznáváte místní kulturu, ochutnáváte zdejší gastronomii.

Co bývá v ceně letenky a proč se ceny tolik liší?

V letence není jen cestovné, skrývá se v ní mnoho dalších poplatků. Její cenu ovlivňují i státní svátky a další faktory.

Co je v ceně letenky?

K tomu, aby letecké společnosti vůbec mohly svá letadla nechat vznést do oblak, musí zaplatit různé poplatky. Nestačí si jen pořídit letadla. Licence k provozování letadel, náklady na jejich provoz, údržbu a servis také něco stojí. Stejně tak pronájem prostor, kde bude společnost i letadla „bydlet“.

Každá letecká společnost také musí uhradit poplatky, jako je stání na stojánce, výjezd vozidla, které doplní občerstvení do letadla, personál, který odbaví cestující, úklid letadla, řízení letového provozu, plat posádky i přistávací poplatek.

Celková letenka tak v sobě ukrývá cenu za samotnou letenku, letištní poplatky, transakční poplatek a další služby, třeba přepravu zavazadel, občerstvení na palubě apod.

U jednotlivých prodejců se ceny letenek mohou lišit, i když chcete letět v jeden den, stejný čas a s tou samou společností. Proč? Každá společnost si účtuje jiný poplatek za vystavení letenky a mají jinou provizi.

Ceny letenek se každou chvíli mění. Proč?

Kdy si koupit letenku? Jakou? Je možné vhodným výběrem ušetřit a koupit levnou letenku? Ano!

  • Letenky je výhodné kupovat co nejdřív. Klidně i několik měsíců dopředu.
  • Pokud je to možné, nekupujte jednosměrné letenky, ale rovnou i zpáteční. Jednosměrná letenka je mnohdy jen o pár korun levnější než obousměrná.
  • Pozor na den odletu. O víkendu a státních svátcích jsou letenky dražší, protože tehdy cestuje nejvíc lidí. Naše státní svátky jistě znáte, ale co ty v cílové destinaci?
  • Nevadí vám přestupy? Přímé lety jsou často dražší, když si koupíte letenku s přestupem, můžete ušetřit. Pozor ale, ať jich není mnoho. Čím víc přestupů, tím větší riziko, že někde letadlo nestihnete.

Náš tip: Než si letenku skutečně koupíte, prostudujte si, co všechno už je v její ceně a co budete muset ještě uhradit. Hon za levnou letenkou se často přemění v prodělečnou záležitost. 

V ceně totiž je jen palubní zavazadlo, za to odbavené si musíte zaplatit. Některé společnosti preferují on-line odbavení, za check-in na letišti si pak musíte připlatit. 

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře