Litomyšl, Pardubický kraj, Česká republika

Krásná historická Litomyšl je městem, které se nesnaží vše jen nudně konzervovat. Toto město je současně živé a moderní a stojí určitě za návštěvu.

Renesanční zámek

Dominantou Litomyšle je renesanční zámek s více než osmi tisíci originálními sgrafity. Od roku 1999 je zámek zapsán v Seznamu kulturního dědictví Unesco. Další zajímavostí zámku v Litomyšli je 200 let staré barokní divadélko se souborem dochovaných kulis, jde o jedno z mála zachovaných zámeckých divadel ve střední Evropě.

Zámek v Litomyšli
Zámek v Litomyšli

Za vidění určitě stojí i cca 500 metrů dlouhé Smetanovo náměstí lemované podloubími (za zmínku stojí dům U Rytířů, gotická Radniční věž, řada barokních domů, vyhlášená čokoládovna a pralinkárna Chocco Caffé nebo zajímavé knihkupectví Paseka). Ze Smetanova náměstí pak vede fotogenická Váchalova ulička.

Váchalova ulička, Litomyšl
Váchalova ulička, Litomyšl

Josef Váchal – spisovatel, malíř a grafik – je s Litomyšlí poměrně úzce spjatý. Ulice Josefa Váchala je pak plná sgrafit vytvořených podle Váchalových dřevorytů v Krvavém románě. Doporučil bych určitě rovněž návštěvu tzv. Portmonea – muzea Josefa Váchala, které se nachází v domku, jehož stěny včetně stropů pokryl právě Vachal mnoha kresbami – ďáblové, skřeti, duchové, křesťanství, hinduismus: na první pohled nesourodá směsice motivů je svým způsobem fascinující.

V Litomyšli najdete mnoho příjemných zákoutí plných restaurací či kaváren
V Litomyšli najdete mnoho příjemných zákoutí plných restaurací či kaváren.

Klášterní zahrady

Zapomenout by se nemělo ani na upravené Klášterní zahrady, rodný byt Bedřicha Smetany, Červenou věž s výhledem na část Litomyšle či muzeum hraček. K vidění je toho v Litomyšli opravdu hodně.

Klášterní zahrady se sochami Olbrama Zoubka
Klášterní zahrady se sochami Olbrama Zoubka
Kostel Povýšení sv. Kříže, Litomyšl
Kostel Povýšení sv. Kříže, Litomyšl

Tam, kde si to město může dovolit, povolí uzdu fantazii a nechá stavět budovy v moderním hávu. Nový krytý bazén, skleněný kostel a prosklený internát jsou výbornou ukázkou moderní architektury.

Pokud se vydáte do Litomyšle v létě, doporučuji přespat zde jednu noc a dát si v tomto sympatickém městě víkend. Na venkovních prostranstvích často probíhají divadelní či jiná představení, pořádají se noční prohlídky města apod. a lehce se vám může stát, že se vracíte z centra po půlnoci. :-)

[wpgmappity id=“61″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Litomyšl, Pardubický kraj, Česká republika“

Komentáře