Údolí Bystřice

Údolím Bystřice – jednodenní výlet, Olomoucký kraj

Dnes se vypravíme na celkem pohodový výlet do údolí říčky Bystřice v oblasti Nízkého Jeseníku. Jezdí se sem z Olomouce a okolí hodně na kolo či na běžky, my se dnes ale budeme toulat pěšky.

Z Olomouce vyrazíme vlakem do Domašova nad Bystřicí (trať č. 310 – Olomouc – Opava východ), kam přijedeme přibližně po 3/4 hodině. Mezitím má ale určitě smysl dívat se z okna, protože vlak se tu hezky klikatí údolím a zároveň se díváme na místa, která o pár desítek minut budeme procházet pěšky.

Vlak směr Domašov nad Bystřicí

Vlak směr Domašov nad Bystřicí

V Domašově nad Bystřicí si hned u nádraží najdeme rozcestník a vydáme se po modré turistické značce směr Hrubá Voda – tato nijak náročná túra je dlouhá cca. 12 km. V Hrubé Vodě se pak dá sednout na vlak. Je ale taky možné si túru protáhnout do Pohořan – tato varianta má cca. 20 km.

Rozcestník v Domašově nad Bystřicí. My se vydáme směr Hrubá Voda, popř. Pohořany

Rozcestník v Domašově nad Bystřicí. My se vydáme směr Hrubá Voda, popř. Pohořany

Pozůstatky z dob, kdy obyvatelstvo Domašova nad Bystřicí bylo převážně německé

Pozůstatky z dob, kdy obyvatelstvo Domašova nad Bystřicí bylo převážně německé

Domašov nad Bystřicí je pro nás tedy výchozím bodem turisticky atraktivního přírodního parku Údolí Bystřice.

Po modré značce dojdeme asi po kilometru k první větší zajímavosti – Kamenným proudům. Jde o pozůstatek doby ledové, najdeme tady celkem 12 výrazných kamenných útvarů – tzv. proudů, z nichž nejdelší měří 165 m.

Za Kamennými proudy značka místy opouští údolí říčky, až vystoupá k vrcholu Malého Rabštejna (či Rabštýna), což je 40-timetrová skalní stěna využívaná i horolezci. Určitě nebudu daleko od pravdy, když uvedu, že se jedná o nejhezčí místo na trase.

Malý Rabštejn - lokalita využívaná horolezci

Malý Rabštejn – lokalita využívaná horolezci

Fotogalerie Malý Rabštejn:

Dál pokračujeme nedaleko vlakové zastávky Jívová přes lokality Magdalenský mlýn, Panský mlýn a přírodní rezervaci Hrubovodské sutě. Vedle nás se neustále rozprostírá vojenský výcvikový prostor Libavá.

Panský mlýn : V údolí Bystřice se až do dnešní doby těží břidlice. Tady vidíme příklad jejího využití.

Panský mlýn : V údolí Bystřice se až do dnešní doby těží břidlice. Tady vidíme příklad jejího využití.

Po celou dobu výletu se potkáváme s železniční tratí, po které jsme i přijeli. Náš dnešní výlet údolím Bystřice pak můžeme ukončit v Hrubé Vodě, kde je možné nasednout na vlak.

Železniční fotogalerie:

Rovněž je možné pokračovat dále po modré značce až do Pohořan, odkud jezdí autobusy do Olomouce (i když o víkendu ne moc často), popřípadě je možné z Pohořan dojít na Svatý Kopeček, odkud už tedy jezdí několikrát za hodinu MHD do Olomouce.

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu a nebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

1 komentář u „Údolím Bystřice – jednodenní výlet, Olomoucký kraj“

Napsat komentář