Kostel svatého Mikuláše z Belfortu

Kostel svatého Mikuláše, Gent, Belgie

O Gentu už jsem toho napsal poměrně dost, přesto však tady chybí článek o poslední ze tří věží belgického Gentu, tvořících symbol města. Samozřejmě nejde o samotnou věž, ale o kostel svatého Mikuláše (Sint Niklaaskerk).

Kostel svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše

Kostel svatého Mikuláše vznikl na počátku 13. století jako náhrada za románský kostel. Je vystavěn ve stylu šeldské gotiky – stylu, který byl pojmenován podle jedné z gentských řek Šeldy. Tento styl je známý použitím modrošedého kamene z okolí Tournai, postranních věží a jedné hlavní uprostřed. Ta dříve sloužila jako pozorovatelna, podobně jako ta na Belfortu stojícím jen několik desítek metrů východním směrem. Ten se stal pozorovatelnou a městskou zvonicí až po dostavění věže. Kostel svatého Mikuláše pak „přišel“ o své výsadní postavení.

Kostel svatého Mikuláše a místní cechy

Kostel byl postaven u Korenmarktu, což v překladu znamená pšeničný trh. Díky poloze uprostřed tehdejšího centra městského obchodu se stal kostel velmi oblíbeným mezi místními cechy. Těm byly dokonce během 14. a 15. století po obvodu kostela vybudovány kaple.

Kostel svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše

Korenmarkt

Korenmarkt je i dnes jedním z nejrušnějších míst centra Gentu, pokud ne tím úplně nejrušnějším. V historii na Korenmarktu stála věznice, ta však v roce 1716 ustoupila výstavbě skladu. Celkově díky obchodnímu ruchu prošel Korenmarkt mnohými změnami, stal se přirozeným shromaždištěm dostavníků, po letech jej začala křižovat koněspřežka, až došlo i na tramvaje. Ty tudy jezdí dodnes.

Toto náměstí je i dnes přirozeným centrem města, kde se dobře najíte, napijete, dáte si zde sraz s přáteli, během festivalu se pobavíte a jednou ročně Korenmarkt uvidíte v záři světelných animací na každoročním festivalu světel.

Kostel svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše, Gent

Varhany

Aristide Cavaillé-Coll byl největším varhanářem 19. století, ne svým vzrůstem, ale díky nadání, které využil k mnoha vylepšením při konstrukci varhan, ta se používají dodnes. Jedny jeho varhany jsou instalovány i v kostele svatého Mikuláše.

Hlodající zub času

Podobně jako Gravensteen, i kostel svatého Mikuláše potkal podobný osud. Ne, že by jej místní začali rozebírat, ale zub času hlodal a nedostatek financí se projevil trhlinami ve zdech, které byly „lepeny“ fasádou a různými přístavbami. Došlo to tak daleko, že byla ohrožena stabilita kostela. Ten naštěstí v posledních letech procházel a prochází velkou rekonstrukcí, díky čemuž může lahodit oku i vám v momentě, kdy se při návštěvě Gentu podíváte na symbol města – tři věže.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Kostel svatého Mikuláše, Gent, Belgie“

Komentáře