O Gentu už jsem toho napsal poměrně dost, přesto však tady chybí článek o poslední ze tří věží belgického Gentu, tvořících symbol města. Samozřejmě nejde o samotnou věž, ale o kostel svatého Mikuláše (Sint Niklaaskerk).
Kostel svatého Mikuláše vznikl na počátku 13. století jako náhrada za románský kostel. Je vystavěn ve stylu šeldské gotiky – stylu, který byl pojmenován podle jedné z gentských řek Šeldy. Tento styl je známý použitím modrošedého kamene z okolí Tournai, postranních věží a jedné hlavní uprostřed. Ta dříve sloužila jako pozorovatelna, podobně jako ta na Belfortu stojícím jen několik desítek metrů východním směrem. Ten se stal pozorovatelnou a městskou zvonicí až po dostavění věže. Kostel svatého Mikuláše pak „přišel“ o své výsadní postavení.
Kostel svatého Mikuláše a místní cechy
Kostel byl postaven u Korenmarktu, což v překladu znamená pšeničný trh. Díky poloze uprostřed tehdejšího centra městského obchodu se stal kostel velmi oblíbeným mezi místními cechy. Těm byly dokonce během 14. a 15. století po obvodu kostela vybudovány kaple.
Korenmarkt
Korenmarkt je i dnes jedním z nejrušnějších míst centra Gentu, pokud ne tím úplně nejrušnějším. V historii na Korenmarktu stála věznice, ta však v roce 1716 ustoupila výstavbě skladu. Celkově díky obchodnímu ruchu prošel Korenmarkt mnohými změnami, stal se přirozeným shromaždištěm dostavníků, po letech jej začala křižovat koněspřežka, až došlo i na tramvaje. Ty tudy jezdí dodnes.
Toto náměstí je i dnes přirozeným centrem města, kde se dobře najíte, napijete, dáte si zde sraz s přáteli, během festivalu se pobavíte a jednou ročně Korenmarkt uvidíte v záři světelných animací na každoročním festivalu světel.
Varhany
Aristide Cavaillé-Coll byl největším varhanářem 19. století, ne svým vzrůstem, ale díky nadání, které využil k mnoha vylepšením při konstrukci varhan, ta se používají dodnes. Jedny jeho varhany jsou instalovány i v kostele svatého Mikuláše.
Hlodající zub času
Podobně jako Gravensteen, i kostel svatého Mikuláše potkal podobný osud. Ne, že by jej místní začali rozebírat, ale zub času hlodal a nedostatek financí se projevil trhlinami ve zdech, které byly „lepeny“ fasádou a různými přístavbami. Došlo to tak daleko, že byla ohrožena stabilita kostela. Ten naštěstí v posledních letech procházel a prochází velkou rekonstrukcí, díky čemuž může lahodit oku i vám v momentě, kdy se při návštěvě Gentu podíváte na symbol města – tři věže.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Někdo cestuje, protože jeho cesta má určitý cíl, pevný bod na jejím konci. Skutečností ale je, že samotná cesta cílem je. Totéž platí pro žití. Žijme, abychom žili. Nepřežívejme. Na to je život moc vzácným darem.
..moc hezký článek, jen přidám odkaz na oficiální stránky http://www.stniklaas.com/
Skvělé, díky za link! Jen pro jistotu – jste si jistý, že jsou to opravdu oficiální stránky?