Katedrála sv. Bavona

Katedrála svatého Bavona, Gent, Belgie

Jak jsem už psal v dřívějších článcích, v belgickém Gentu je toho hodně k vidění. V tomto článku si představíme katedrálu svatého Bavona (Sint-Baafskathedraal). Ta společně s Belfortem a kostelem svatého Mikuláše tvoří poznávací znamení Gentu, tři věže.

Katedrála sv. Bavona
Katedrála sv. Bavona

Katedrála svatého Bavona – historie

Svatý Bavo je patronem města Gent. Narodil se na přelomu 6. a 7. století poblíž belgického města Liége. V mládí vedl nevázaný život, údajně byl krutý ke svému služebnictvu. Po smrti své mladé manželky však začal žít jako poustevník, předtím rozdal svůj majetek chudým a hlásal slovo Boží. Proč se stal svatým? Údajně se jeho mrtvého těla dotkla žena posedlá ďáblem, ta se poté uzdravila. Svatý Bavo je uctíván jako patron sokolníků a jako ochránce před černým kašlem.

Samotná katedrála byla postavena na místě kaple svatého Jana Křtitele. Původní kostel byl ze dřeva a vysvěcen byl v roce 942. Časem byl kostel rozšiřován v gotickém slohu, takže jednotlivé části stavby nesou stopy šeldské gotiky, brabantské gotiky a interiér obsahuje i barokní výzdobu. Na katedrálu byl vysvěcen roku 1559, kdy bylo v Gentu zřízeno biskupství.

Katedrála sv. Bavona
Katedrála sv. Bavona – interiér

Co lze v katedrále vidět?

Hned při vstupu otočte hlavu vzhůru ke klenbě, zjistíte, že nad vaší hlavou visí obrovský meč, jeho délku těžko odhadnout, ale minimálně 5 metrů mít bude.

Výzdoba katedrály je velmi bohatá, návštěva rozhodně není na pět minut a při prohlídce se vyplatí zpomalit. Největším tahákem je rozhodně deskový oltář Huberta a Jana van Eyckových. Díla Jana van Eycka jsou k vidění mimo jiné i v Louvru nebo v National Gallery v Londýně. Tento oltář se považuje za nejvýznamnější dílo časného holandského malířství.

Krom tohoto oltáře se v katedrále svatého Bavona nachází dalších 21 oltářů, varhany, na které občas hraje místní varhaník. Při troše štěstí tak nasajete i zvukový vjem z tohoto nádherného místa.

Katedrála svatého Bavona je tedy dalším dílkem do skládačky pamětihodností belgického Gentu, který na svých cestách nesmíte minout.

Katedrála sv. Bavona
Katedrála sv. Bavona – sklepení

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Katedrála svatého Bavona, Gent, Belgie“

Komentáře