Přeprava kol vlakem není ve Švýcarsku žádný problém.

Jak ve Švýcarsku přesednout z kola na vlak či autobus? Je to snadné.

Švýcarsko je rájem cyklistů. Platí to i tehdy, když se po této zemi přesouváte vlakem nebo autobusem. Cyklisté jsou vítáni také na palubě hromadné dopravy.

Do většiny vlaků státní švýcarské železniční společnosti SBB je možné nakládat jízdní kola vlastními silami. Platí to také pro soukromé přepravce, mezi něž patří například Rhétská dráha, provozující své červené vlaky po kantonu Graubünden.

Cyklisté potřebují platný Velobillet – jízdenku pro bicykl. Denní poplatek pro „samonakládače“ činí 12 franků. Pouze ve vlacích InterCity je nutné připlatit dalších pět franků jako rezervační poplatek. Vagon, kam lze kola nakládat, se pozná snadno – na jeho boku je velký symbol jízdního kola.

Vlaky Rhétské dráhy přepravují kola s platnou jízdenkou Velobillet.
Vlaky Rhétské dráhy přepravují kola s platnou jízdenkou Velobillet.

V kantonech Graubünden, Wallis a Bern mají žluté poštovní autobusy (Postauto) speciální nosiče nebo přívěsy pro transport kol. Na ostatních linkách si je nutné domluvit převoz kola s řidičem – může se vměstnat do prostoru pro zavazadla, nebo jej šofér dovolí naložit do uličky mezi sedadla.

Švýcarské známé žluté autobusy PostAuto poznáte hned na první pohled.
Švýcarské známé žluté autobusy PostAuto poznáte hned na první pohled.

Druhou možností, jak převážet kolo po Švýcarsku, představuje jeho transport formou zavazadla. Pokud bicykl na nádraží odevzdáte před 19. hodinou, nejpozději v 9 hodin přespříští den si ho můžete vyzvednout na kterémkoli nádraží ve Švýcarsku.

Skupiny cyklistů přesahující počet 10 musí svůj záměr převážet kola formou zavazadel nahlásit na nádraží se 48hodinovým předstihem. Převoz kola jakožto zavazadla přijde na 18 švýcarských franků. Existuje také služba, která vaše kolo vyzvedne přímo u vás doma a přepraví ho na určenou adresu.

Přeprava kol vlakem není ve Švýcarsku žádný problém.
Přeprava kol vlakem není ve Švýcarsku žádný problém.

Pěkné počasí o víkendech láká k cyklovýletům mnoho Švýcarů i turistů ze zahraničí. Na internetových stránkách www.sbb.ch se v těchto obdobích objevují varování na hrozící přeplněnost cyklovagonů. Švýcarská železniční společnost SBB pamatuje i na tyto situace a na svých nádražích nabízí zapůjčení kvalitních jednostopých dopravních prostředků. Na 200 místech po celé zemi si je možné půjčit klasické kolo nebo elektrokolo.

Už 41 švýcarských měst provozuje systém sdílení kol. Kdykoliv si tak zájemci mohou na speciálních stanovištích půjčit bicykl a poznávat město z jeho sedla.

Švýcarská nádraží nezapomínají ani na odstavná parkoviště pro bicykly. Mají k dispozici celkem 89 000 míst pro příznivce jízdy na kole.

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, bližší informace o cykloturistice lze nalézt na webu SchweizMobile.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře