Amsterdam - kolo

Amsterdam a kolo – dopravní prostředek i životní styl

Kdo bydlí v Amsterdamu a nemá kolo, jako by nebyl. I takto by se dalo nahlížet na typického obyvatele hlavního města Nizozemska.

Na kole za nákupem muziky
Na kole za nákupem muziky, Amsterdam

Cyklistů jsou v Amsterdamu tisíce, na každém rohu najdete stojany na kola a většina jich je koly přímo obsypaná.

Kolo, kam se podíváš
Kolo, kam se podíváš

Odkládací plochy či stojany před budovami, jako je nádraží, jsou pak tak zaskládané, až si člověk říká, že najít své kolo může po návratu zabrat i pěkných pár minut (přinejmenším pokud zapomenete, kam jste svůj dopravní prostředek zaparkovali).

Stovky kol před hlavním nádražím
Stovky kol před hlavním nádražím

Jeden takový malý postřeh: Nepamatuji si, že bych si v Amsterdamu všiml nějakého cyklisty s přilbou. Dokonce ani děti nemají na hlavě žádnou. Cyklisté si to přitom ve vyhrazených jízdních pruzích nebo na cyklostezkách celkem sviští, nehledí moc nalevo či napravo a občas se jim tam nějaký ten chodec připlete do cesty (coby pěší turista moc nepočítejte s respektem ze strany cyklisty… pokud mu vlezete do jízdní dráhy, nebude moc brzdit, bude spíše očekávat, že jeho oprávněný jízdní prostor urychleně opustíte).

Cyklostánek na největším amsterdamském trhu - Albert Cuypmarkt
Cyklostánek na největším amsterdamském trhu – Albert Cuypmarkt

Ve městě samozřejmě funguje mnoho půjčoven kol a cyklistického vybavení. Pro turisty je to tedy velmi jednoduché. Nicméně centrum města je dle mého lepší procházet pěšky. Na kolo bych se tak vydal spíše v případě, že bych byl v Amsterdamu už nějaký ten den, dejme tomu třetí či čtvrtý, a měl tak v plánu již několikrát navštívená místa jen projíždět a vyrážet do vzdálenějších amsterdamských končin.

"Oldschool style" - typ kola, který často v Amsterdamu potkáte
„Oldschool style“ – typ kola, který často v Amsterdamu potkáte.
Stovky kanálů - a záleží jen na vás, jestli je budete prozkoumávat pěšky či na kole
Stovky kanálů – a záleží jen na vás, jestli je budete prozkoumávat pěšky či na kole.

Kola se bohužel dost kradou nejen u nás, ale i v Amsterdamu. Takže na mnoha místech najdete zcela očesaná kola… nebo ta kola nenajdete už vůbec…

Postarší, jednoduše vybavené a tedy ideální kolo do amsterdamských ulic (v pozadí dům z roku 1695, křivý jako jeden z mnoha dalších)
Postarší, jednoduše vybavené a tedy ideální kolo do amsterdamských ulic (v pozadí dům z roku 1695, křivý jako mnoho dalších)
Stylový stroj, stylové brašny - zatím vše na svém místě, i když kolo není zamčené k pevné konstrukci
Stylový stroj, stylové brašny – zatím vše na svém místě, i když kolo není zamčené k pevné konstrukci.

Kola se tedy v Amsterdamu ve velkém nakupují, prodávají, opravují, bohužel tedy i kradou, fotí a hlavně každodenně používají. Kolo tak v Amsterdamu (a v podstatě i v celém Nizozemsku) funguje jako dopravní prostředek, jako poutač, reklama i jako sportovní náčiní. Až se tedy vydáte do Amsterdamu, užívejte si naplno cyklistického života v tomto městě, ať už aktivně nebo jen pasivně sledováním všeho toho frmolu či pozorováním všech možných typů kol, bicyklů, biků a velocipedů.

Kolo jako upoutávka na pekárnu
Kolo jako upoutávka na pekárnu
Velikonočně laděný bicykl obsypaný gumovými hračkami
Velikonočně laděný bicykl obsypaný gumovými hračkami
Kolo jako upoutávka na amsterdamské muzeum hašiše a marihuany
Kolo jako upoutávka na amsterdamské muzeum hašiše a marihuany

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci sdílením tohoto článku, nic vás to nestojí. Děkujeme!

1 komentář u „Amsterdam a kolo – dopravní prostředek i životní styl“

Komentáře