Typická krajina v Numbra Vally

Kašmír – cestovatelská přednáška a promítání

Kašmír, to je neklidná země ležící na střeše světa. Z jedné strany obklopená pohořím Karakoram a z druhé Himálajem. Tohle místo, to je pravá exotika. Exotika nemusí znamenat jenom písečné pláže, kokosové palmy a opálené Polynésanky. Exotika je pro nás Středoevropany i krajina téměř bez vegetace. Krajina, kde život je soustředěný v malých ostrůvcích okolo vodních toků, kde zdejší lidé ještě pořád musí svádět svůj boj s přírodou a kde je tak čistý vzduch, že okolní šestitisícové vrcholy vypadají jako na dosah ruky.

Šestitisícové vrcholy obklopující město Leh
Šestitisícové vrcholy obklopující město Leh

Nejhezčí a nejvíce navštěvovanou částí Kašmíru je region Ladakh se svým hlavním městem Leh.

Šestitisícové vrcholy obklopující město Leh
Šestitisícové vrcholy obklopující město Leh

Zážitkem je už samotný přílet. Za jasného rána jsme se Boingem 737 společnosti Jet Airlines zvolna snášeli nad himálajskými vrcholy, když pilot zahájil klesání k ladackému letišti. Pohled to byl opravdu úchvatný. Slunce teprve vycházelo a špičky šestitisícových vrcholů se leskly jako hroty nějaké obří dýky. Údolí ještě zůstávala zahalena ve tmě.

Východ slunce při přeletu Himalájí
Východ slunce při přeletu Himálaje

Klesání na letiště v Lehu není dlouhé. Vždyť město leží v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Po měsíci stráveném v Indii jsme byli aklimatizovaní na nadmořskou výšku do 500 m. Pro organismus je takový rychlý přechod doslova šok. Mohli jsme se utěšovat akorát tím, že stejně tady trpí všichni kromě místních obyvatel. Ti jediní jsou na zdejší řídkou atmosféru zvyklí.

Jirka si „užívá“ výškovou nemoc
Jirka si „užívá“ výškovou nemoc.

Rychle jsme si ve městě našli malý hotýlek a zalezli do postele. Dalších 36 hodin bych nepřál zažít nikomu – bolest hlavy, celková slabost, neschopnost sníst za den jediné jídlo. Výšková nemoc je nepříjemný a někdy i smrtelný jev, se kterým se musí vypořádat všichni horolezci a vysokohorští turisté. K tomu všemu se u mě ještě ohlásily střevní problémy, které jsem si přivezl z Dillí. V posteli jsme nakonec strávili 2 celé dny. Až potom jsme byli schopni vstát a začít nasávat atmosféru téhle úžasné země.

Během našeho putování si prohlédneme město Leh. Seznámíme se s místními zvyky a tradicemi. Poté zamíříme na výlety, při kterých postupně navštívíme ty nejzajímavější místa Ladakhu.

Jezero Pangong Tso ležící ve výšce 4 000 m n. m., které díky své délce, přesahující 130 km, zasahuje až do Číny.

Typická krajina v Numbra Vally
Typická krajina v Numbra Vally

 

 

 

 

 

 

 

 

Při dalším výletu překonáme nejvýše položený sjízdný průsmyk na světě a dojedeme do údolí Numbra. Zdejší krajina vypadá jako při zániku světa. Zasněžené horské vrcholy ostře kontrastují s vyprahlým údolím, kde lze dokonce najít písečné duny – místní raritu.

Chrám ve vesnici Lama Juru – největší v Ladaku
Chrám ve vesnici Lama Juru – největší v Ladakhu

 

 

 

 

 

 

 

 

Třetí výlet nás zavede do vesnice Mulbek, kde navštívíme místní školu budovanou rukama českých dobrovolníků z neziskové organizace Brontosauři v Himálaji. Podíváme se do největšího kláštera v Ladakhu, kláštera v Lama Juru a také do toho nejstaršího ve vesnici Alchi.

Přijďte spolu s námi okusit vůni dálek a exotiky a strávit tak jeden pohodový listopadový večer.

Kdy: 10. 11. 2014 v 19:00 hodin

Kde: Sál Břetislava Bakaly, Brno

Kolik: 85 Kč

Vstupenky je možno zakoupit přímo na místě.

Na akci se můžete přihlásit i tady na Facebooku.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Kašmír – cestovatelská přednáška a promítání“

Komentáře