Rychlebské stezky - Černý potok

Rychlebské stezky – traily pro celou rodinu

Pokud jezdíte rádi na kole a chcete vyzkoušet fenomén singltreku, můžete se vydat do krásného kraje Rychlebských hor, konkrétně na Rychlebské stezky do Černé Vody. Nabídka tras je široká a vyberou si jak rodiny s dětmi, tak vyznavači rychlých trailů, stejně jako masochističtí milovníci spíše trialu…

Kudy kam

Základnu stezek najdete v Černé Vodě pod Sokolím vrchem. Přesněji zde 50°18’6.232″N, 17°9’29.643″E, stranou od silnice č. 60 Jeseník – Javorník. Na základně stezek můžete využít půjčovnu celoodpružených kol (vhodné pro kamenité traily), školu jízdy na horském kole, cykloprodejnu, mytí kol a zcela určitě Bike café (hospodu). Ze základny potom vyražte na jeden ze tří okruhů, každý s jinou úrovní obtížnosti. Jet můžete podle mapy, kterou získáte v infocentru, nebo využijte moderní technologie a ze stránek Rychlebských stezek si stáhněte do svého chytrého zařízení GPS souřadnice.

Rychlebské stezky - Základna
Infocentrum – Rychlebské stezky


Než se vydáte na traily…

je dobré vědět, že (a teď cituji ze stránek RS):

– Stezky jsou určeny zkušeným cyklistům, kteří zvládají technickou jízdu v terénu.

– Vhodné je celoodpružené kolo (120 × 120 mm) a pláště 2,3”.

– Vhodná jsou širší řidítka, kratší představec a na trailech, které vedou dolů, je dobré si snížit výšku sedla.

– Je lepší jet alespoň ve dvojici (nebojte se, spadnout není ostuda, ale ani problém).

V každém případě jízda na trailech je na vlastní nebezpečí, proto je na místě vždy nejdříve chladná hlava a ohleduplnost jak ke druhým, tak i k přírodě.

Traily

Kdo chce jet dolů, musí jet také nahoru. A k tomu slouží Trail Dr. Wiessnera, jediný stoupající trail k tratím pod Sokolím vrchem a k SuperFlow trailu. Pokud se vám bude zdát, že máte jet na začátku trailu do protisměru, nebojte se, opravdu jedete správným směrem. Připravte si svaly a plíce, budete je potřebovat. A potřebovat budete i bystré oko, abyste nepřehlédli značení tras – kolo v zeleném kruhu…

Trail Dr. Wiessnera
Rychlebské stezky – trail Dr. Wiessnera – značení tras

Traily pod Sokolím vrchem jsou postaveny na původních mysliveckých stezkách a mají kamenitý až balvanovitý charakter a pro jejich zdolání je vhodné již zmiňované „celopéro“. Jet se dá i na hardtailu, ale není to úplně ono. Nejnáročnějším trailem má býti Wales, který jsem bohužel nejel, stejně jako Velrybu, plnou velkých sjízdných balvanů.

Biskupský, Tajemný, Prokletý a Mramorový trail přesně odpovídají úvodnímu popisu – je zde pár míst, na kterých si odpočinete, ale většinou budete technicky zdolávat kamenité pasáže. Cítil jsem se spíš jako na trialové trati, ale je to možná tím, že nejsem zdaleka tak vyježděný, jak stezky očekávají. V hravých Sjezdech si užijete klopených zatáček, terénních vlnek a můžete se v nich vyblbnout, pokud vám po zdolaných Proklatých ještě zůstanou síly.

Superflow trail je výzva, na kterou si člověk musí udělat čas zcela určitě. Trasa speciálně postavená pro horská kola. Kdo umí, ten se vyřádí v klopených zatáčkách, a kdo se nebojí, určitě si může dle libosti zaskákat. Viděl jsem tam zkušené jezdce v náklonech stejných, jakými jezdí Valentino Rossi na okruhu.

Trail Černý potok
Rychlebské stezky – trail Podle Černého potoka

Trail podél Černého potoka je ideální pro začínající (nebo končící) cyklisty. Krásný klouzavý sjezd z Černé Vody podél (překvapení) Černého potoka končí u koupaliště ve Velké Kraši. Zpět k základně se dostanete hezkou lesní cyklostezkou, kde si můžete udělat zastávku na svačinu třeba u rybníka U dubu.

Zastavení U dubu - Rychlebské stezky
Rychlebské stezky – rybník U dubu

Zázemí a podpora

V infocentru Rychlebských stezek, tedy na Základně, kromě půjčovny kol, výuky jízdy na kole, obchůdku, testcentra kol GT a Bike café dostanete také informace o možnosti ubytování v okolí stezek. Na stránkách Rychlebských stezek najdete také aktuální informace o akcích pořádaných tvůrci a provozovateli stezek, kterých je během roku překvapivě dost. Pokud máte zájem, můžete se zapojit i vlastními silami a přijet na brigádu budovat stezky. Třeba tak pomůžete získat další ocenění, které má například Superflow trail… A určitě se nestyďte zaplatit dobrovolné měsíční vstupné v hodnotě 50 Kč, kterým podpoříte rozvoj stezek.

Odkazy

Odkaz na Rychlebské stezky na internetu

Kde najdete základnu RS

Odkaz na IMBA – ocenění Superflow trailu

Odkaz na stránky o Rychlebských horách

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

 

1 komentář u „Rychlebské stezky – traily pro celou rodinu“

Komentáře