Město Segovia, Španělsko

Krásná španělská Segovia – historické město s 28 m vysokým akvaduktem bez pojiva

Segovia je jedna z mých nejoblíbenějších koncertních destinací Španělska, které jsem jako houslista různých komorních souborů navštívil už několikrát. Tento až neobvykle vřelý vztah jsem nabyl nejen díky kráse samotného města a pro jeho kouzelnou atmosféru, ale také možná proto, že je tak trochu mimo vyšlapané cesty.

Zkrátka, pokud chce někdo objevit jiné Španělsko, tak by tohle padesátitisícové město rozhodně neměl vynechat. Na jednodenní výlet severně ze španělské metropole Madrid je to ideální cíl.

Pokud moc nespěcháte, tak v půli cesty z Madridu je královské sídlo a klášter El Escorial, který patří mezi nejvýznamnější královské paláce v Evropě. Svou rozlohou mu může konkurovat snad jen zámek ve Versaille.

Za návštěvu také stojí město Ávila, známé především působením svaté Terezie Ježíšovy a také pro své skvěle zachované středověké kamenné hradby. Jejich počátek sahá do 11. století a jejich původní účel byl chránit španělská území před Maury.

12_hrad_alcazar_segovia_spanelsko
Hrad Alcazar, Segovia, Španělsko

Město Segovia leží v autonomním společenství Kastilie a León. Je někdy přirovnávána k lodi – její příď zpodobňuje hrad Alcazar, situovaný na vysoké úzké špičce, zasazený do skalnatého ostrohu. Její stěžeň tvoří věž katedrály a záď této „lodě“ monumentální akvadukt.

Nádherný akvadukt ve městě Segovia, Španělsko.
Nádherný akvadukt ve městě Segovia, Španělsko

Hrad Alcazar

Pohled na hrad Alcazar ve španělském městě Segovia.
Pohled na hrad Alcazar ve španělském městě Segovia

Sloužil v historii jako arabská pevnost ve 12. století. Jeho unikátní tvar přídě lodi činí pevnost jedním z nejvýraznějších hradů v zemi a byl ve středověku klíčovou pevností k obraně země. Avšak dnešní pohádková podoba hradu vychází z jeho romantické přestavby po požáru v roce 1869.

Hrad s hradbami původně nechali vybudovat arabští vojevůdci, po jejich vyhnání přešel do křesťanských rukou. Během středověku byl oblíbeným sídlem kastilských králů. Asi nejznámější postavou, která trvale žila ve zdech tohoto hradu, byla královna Isabela Kastilská, kterou po sňatku s Ferdinandem Aragonským zná historie jako „katolickou královnu“. Mimochodem právě zde údajně přijala Kryštofa Kolumba a přislíbila mu finanční podporu na jeho „zámořské dobrodružství “.

Pokud chcete vidět tento velkolepý hradní komplex v celé jeho kráse, musíte sejít po schodech, které začínají napravo od vchodu do hradu, a následně celý hrad obejít kolem řeky.

Zdá se, že stavba byla zdrojem inspirace pro mnohé z hradů produkovaných studiem Walt Disney, siluetu zapracovali například do svého loga, když navrhli Popelčin hrad (je známý jako Disneyland’s Sleeping Beauty Castle). Samozřejmě že totéž se říká o zámku Neuschwanstein v Bavorsku.

Katedrála v Segovia

Katedrála ve městě Segovia, Španělsko
Katedrála ve městě Segovia, Španělsko

Dominantou města je katedrála, která je umístěna na hlavním náměstí na vrcholu hřebene. Byla postavena v 16. století v pozdně gotickém slohu. Najdete ji na hlavním náměstí Plaza Mayor a je také poslední velkou gotickou katedrálou v Evropě. Stavby tohoto vznešeného díla se ujal slavný španělský stavitel Juan Gil de Hontañon, který se nechal inspirovat tzv. „isabelskou gotikou“. Zdejší obyvatelé prý trvali na tom, že chtějí mít katedrálu gotickou, a byl prý již značný problém sehnat stavitele, který by v 16. století ještě uměl stavět gotiku.

Asi od 1. století se situace v zemi stabilizovala a římští stavitelé začali po celé své provincii Hispánii (dnešní Španělsko a Portugalsko) budovat rozsáhlou infrastrukturu, především pak silnice, vodovody a mosty. Většina staveb se do dnešních dnů bohužel nedochovala.

Výjimkou je zmiňovaný římský akvadukt, který je také pokládán zcela oprávněně za největší poklad tohoto překrásného historického města. Vodovod přiváděl vodu do města z 18 kilometrů vzdálené řeky „Rio Frío“. Většina vodovodního potrubí je vedena v podzemí a až jeho závěrečná část v blízkosti města vystupuje na povrch v tuto monumentální stavbu.

Akvadukt ve městě Segovia, Španělsko
Akvadukt ve městě Segovia, Španělsko

Místní legenda říká, že jedna mladá dívka byla tak unavena neustálým nošením vody do Segovie, že upsala svou duši ďáblu a ten přes noc postavil tento městský vodovod. Pravda je samozřejmě prozaičtější a svědčí o nadčasovosti a dokonalosti římského inženýrského stavitelství. Stavba, která dosahuje maximální výšky 28 metrů, vyniká asi dvaceti tisíci hrubě opracovaných žulových bloků, které dohromady vytváří 166 oblouků a 120 pilířů ve dvou patrech nad sebou.

Akvadukt ve městě Segovia, Španělsko
Akvadukt ve městě Segovia, Španělsko
Celkový pohled na akvadukt ve městě Segovia, Španělsko.
Celkový pohled na akvadukt ve městě Segovia, Španělsko

Použitý materiál byl přivezen z nedalekého pohoří Sierra de Guadarrama, které k Segovii zasahuje svou východní částí. Zajímavostí pro dnešní stavitele je určitě fakt, že na stavbě není použit žádný pojivový materiál a celý akvadukt drží pohromadě pouze díky důmyslnému rozložení váhy jednotlivých bloků. O nadčasovosti stavby svědčí jistě fakt, že svou funkci plnil téměř dva tisíce let.

A když byla jeho část v roce 1072 vážně poškozena při obléhání města arabským vojevůdcem Al-Mamúnem de Toledo, obyvatelé města svůj akvadukt v 15. století citlivě opravili. Akvadukt byl spolu se starým městem v roce 1985 přiřazen ke světovému dědictví UNESCO.

Jiří Partyka - Umělecký ředitel a dramaturg festivalu Lednicko/Valtický hudební festival (LVHF) při procházce městem Segovia ve Španělsku.
Jiří Partyka – umělecký ředitel a dramaturg festivalu Lednicko/Valtický hudební festival (LVHF) při procházce městem Segovia ve Španělsku

Praktické informace

Protože průměrná nadmořská výška je 1 002 m n. m., je zde teplota vzduchu oproti Madridu o 3 – 5 °C nižší. I z tohoto důvodu je návštěva Segovie příjemnou záležitostí i v letních měsících. Do tohoto překrásného města se z Madridu dostanete autobusem asi v půlhodinových intervalech, vlakové spojení je asi každé dvě hodiny. Jednosměrná jízdenka oběma dopravními prostředky vás přijde asi na 6 eur. Abych nezapomněl, určitě vyzkoušejte některou z místních gastronomických specialit, mezi nimiž rozhodně vyniká „el cochinillo“ – pečené sele.

Specialita města Segovia - sele.
Specialita města Segovia – sele

To jsme vždy po koncertech v místním starobylém divadle pojídali a zapíjeli skvělým vínem Rioja, které je všude v barech a restauracích skutečně vynikající.


MgA. Jiří Partyka je uměleckým ředitelem a dramaturgem nově vznikajícího festivalu s názvem Lednicko/Valtický hudební festival (LVHF), který se bude konat, jak už sám název napovídá, v nádherném Lednicko-valtickém areálu.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci sdílením tohoto článku, nic vás to nestojí. Děkujeme!

1 komentář u „Krásná španělská Segovia – historické město s 28 m vysokým akvaduktem bez pojiva“

Komentáře