Jak vybavit lékárničku, když cestujete s dětmi?

Každý rodič ví, že horečka, průjem i další obtíže se u dětí objevují nečekaně a v nejméně vhodnou dobu. Výlety ani dovolená nejsou výjimkou, proto je důležité si při každé výpravě mimo domov přibalit i dětskou cestovní lékárničku. V té záplavě věcí se ztratí a ušetří vám spoustu starostí. Co by v ní nemělo chybět?

Určitě mi dáte za pravdu, že výprava s dětmi se mnohdy rovná skoro výletu na polární kruh. Těch věcí, co s sebou vozíme, je hromada, skoro se nevejdou ani do kufru auta. A to nemluvím o tom, že reálně z nich využijeme tak třetinu. Kromě dětských plen, kojeneckého mléka, příkrmů a lékárničky s sebou totiž vláčíme haldu oblečení, které děti ani náhodou nestihnou unosit, hračky, se kterými si nikdo nehraje, a jídlo, které si nakonec přivezeme domů. Taky to znáte?

Náš tip: Když už je řeč o kojenecké výživě a příkrmech, víte, že na cesty se hodí třeba příkrmy v podobě kapsiček? Nabízí je například HIPP. Kojenecké mléko zase často bývá dostupné i v jednoporcových sáčcích. 

Obsah lékárničky se s věkem dětí mění

Zatímco pro malá miminka potřebujete jen teploměr, čípky proti horečce, nůžtičky na nehtíky, krém proti opruzeninám, kapky do nosu a očí, postupem času věcí přibývá a lékárnička se zvětšuje. Přidáte do ní dezinfekci, náplast, antihistaminika a mnoho dalších věcí.

Co by v dětské lékárničce nemělo chybět?

Jak domácí, tak cestovní lékárničku je třeba vybavit tak, abyste nemuseli při každém kýchnutí, odřenině nebo průjmu hledat nejbližší lékárnu. 

Víte, že každý léčivý přípravek má nějakou doporučenou teplotu, při které je třeba ho skladovat? Dejte si na to pozor. Některé přípravky patří do lednice, pro jiné je doporučená teplota zhruba 15-25° C. Žádné nevystavujte přímému slunci.

Léky na horečku jsou základ

Horečka umí přijít zcela nečekaně, vždy byste měli mít po ruce něco, čím ji srazit. K tomu se používají dvě účinné látky – paracetamol a ibuprofen. Podle věku dítěte je můžete pořídit v podobě čípků, suspenze nebo tablet. 

Náš tip: Jen dotykem přesnou teplotu nepoznáte, do lékárničky tak dejte i teploměr. Preferujete digitální s ohebnou špičkou, nebo infračervený bezdotykový? 

Děti často trápí průjem nebo nadýmání

Do lékárničky tak nezapomeňte přibalit rehydratační roztok pro doplnění tekutin a zabránění dehydratace, probiotika, přípravky proti průjmu i léky proti nadýmání. Pro děti jsou vhodné v podobě kapiček, které kojeneckou koliku spolehlivě zaženou.

Náš tip: Kromě průjmu a nadýmání trápí děti i cestovní nevolnost.

Přibalte do lékárničky i léky proti kinetóze. Ty často využijí i maminky, které očekávají narození dalšího potomka. Nevolnosti jsou totiž častým průvodcem žen během těhotenství

Patříte vy nebo děti mezi ty, které nevolnosti během cesty trápí? Nezapomínejte na pravidelné přestávky, snažte se během nich protáhnout a nadýchat čerstvého vzduchu.

Rýma je častým společníkem 

Rýma a nachlazení mnohé děti provází na každém kroku. V lékárničce by tak neměly chybět kapky do nosu, sprej s mořskou vodou, pro děti, které neumí smrkat, pak i odsávačka nosních hlenů.

Náš tip: Nezapomeňte ani na léky proti kašli a pastilky nebo lízátka na bolení v krku.

Víte, že se vám mohou hodit i antihistaminika?

Co na drobná poranění nebo štípance od hmyzu?

Počítáte během cest s výpravami do přírody? Nezapomeňte do lékárničky přidat nějaké náplasti, dezinfekci, elastické obinadlo, sterilní obvaz a antihistaminika. Chybět nesmí ani repelent proti klíšťatům, sada k jejich bezpečnému odstranění a gel na kousance.

Náš tip: Pečujte o dětskou pokožku i během dovolené. Je citlivá a náchylná k podráždění, proto s sebou nezapomeňte vzít ani přípravky, které ji hydratují, zklidní a ošetří. Skvělá a maminkami osvědčená je třeba dětská řada od Weledy, v létě přibalte i opalovací přípravky a panthenol, který se postará o sluncem podrážděnou pokožku.

Autoři fotek: Juliane Liebermann, Simon Rae. Zdroj fotek: Unsplash.com

Komentáře