Západ slunce na Havaji. Big Island, Anaehoomalu Bay

5 nejdražších chyb, které děláme před odjezdem na cesty

Když si na cesty zapomeneme vzít plavky, je to nemilé. Děláme ale i daleko větší chyby. Platíme zbytečně vysoké poplatky, nezjišťujeme si důležité informace a zapomínáme zásadní věci doma. Víte, na které nejčastější prohřešky doplácíme vůbec nejvíc?

1. Nesjednáváme si cestovní pojištění

Opakované průzkumy pojišťoven ukazují, že přibližně pětina Čechů nemá před odjezdem na cesty uzavřené žádné cestovní pojištění. Přitom se jedná o položku, která nás stojí sotva pár korun denně. A zachrání nás klidně od milionových částek, které bychom jinak museli hradit z vlastní kapsy. Při cestách do zahraničí tak rozhodně nespoléhejte pouze na kartičku pojišťovny. Vztahuje se jen na velmi omezené množství situací. Vždy si sjednejte alespoň základní pojištění.

2. Nezvážíme si pečlivě batoh

Pokud létáte do zahraničí, měli byste si vždy dobře zvážit svá zavazadla. Spočítejte si, kolik věcí se vám vejde do povoleného limitu a za co už budete připlácet. Následně pak dobře zvažte, jestli vám nadbytečné věci za ten tučný příplatek stojí. Mnoho lidí váží zavazadla na nepřesných vahách nebo na letišti, a že jsou za hranicí povolených kil, zjistí, až když už je pozdě.

3. Nebereme si dost peněz a neřešíme výběry

Když se balíte na cesty, měli byste si udělat dvě kupičky – na jednu hromádku vyskládejte všechno šatstvo, které si plánujete vzít s sebou, na druhou peněžní obnos, který vám připadá adekvátní. Máte hotovo? Tak si dejte do batohu přesně polovinu oděvů a naopak dvojnásobnou částku, než jakou jste si připravili. Zkušení cestovatelé vám potvrdí, že většina lidí nadhodnotí množství oblečení, které reálně využije, a naopak podcení množství peněz, které bude potřebovat.

Žena, která se snaží narvat spoustu věcí do kufru.

Je také dobré, když si předem zjistíte, jak je to v dané zemi s výběry z bankomatů. Mnohdy si banky účtují vysoké poplatky. Pokud plánujete průběžně peníze vybírat, mohly by se vám zastávky u bankomatů pěkně prodražit. A určitě si zkontrolujte také platnost karty.

4. Zapomínáme na léky

Pokud doma zapomenete léčiva, která musíte nutně užívat, můžete mít v zahraničí velké problémy s jejich sehnáním. Některé léky, které se u nás běžně prodávají bez předpisu, dostanete v cizině jedině s receptem. A platí to samozřejmě i naopak.

Mnoho léčiv se v zahraničí prodává také pod jinými názvy (typicky třeba antikoncepční pilulky), je proto dobré znát i složení léků, které musíte užívat, abyste věděli, co v lékárně žádat. Závěrem je také dobré dodat, že pokud budete muset pro recept k tamnímu lékaři, nemusí se jednat právě o bezplatnou a neproblémovou záležitost. Cestovní lékárničku proto před odjezdem raději dvakrát zkontrolujte.

5. Nezjišťujeme si, co můžeme vyvézt do zahraničí a co si naopak můžeme přivézt zpět

Draze můžete doplatit i na svoji nevědomost v oblasti dovozu a vývozu zboží. Mnoho oblíbených destinací má přísné limity, které určují, co si z nich můžete odvézt domů a v jakém množství.

Vždy byste si měli pečlivě prostudovat vývozní a dovozní předpisy dané země a zjistit si, které zboží podléhá množstevnímu nebo hodnotovému omezení, případně které je úplně zakázáno. V opačném případě totiž riskujete, že budete platit dodatečně clo, DPH nebo spotřební daň. A pokud se dopustíte celního přestupku, tak i tučnou pokutu.

Podrobné informace o jednotlivých zemích si můžete najít na stránkách Ministerstva zahraničních věcí a Celní správy ČR.

Co dělat, aby se vám cestování zbytečně neprodražilo

Je to celkem jednoduché. Sjednejte si cestovní pojištění online, zvažte batoh na svojí i sousedově váze, podívejte se do ceníku banky na výši poplatků za použití platební karty v zahraniční, dvakrát si ověřte, že máte veškeré léky, a pročtěte dovozní a vývozní předpisy dané země. Všech pět bodů stihnete vyřídit třeba za hodinku a budete mít jistotu, že nic zbytečně neriskujete. S klidnou hlavou si pak dovolenou užijete o to víc.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře