Petra - velbloudi u Pokladnice

Fotoreport z jordánské Petry

Jeden z novodobých divů světa – impozantní skalní město Petra. Jezdí se sem na jeden nebo dva dny. Za sebe mohu říci, že jeden den je úplně v pohodě a dá se stihnout to hlavní. Bohužel, jak je cestování stále více dostupnější, je potřeba počítat s tím, že tady potkáte hodně lidí. Ale pokud v Petře odbočíte z hlavní trasy a vydáte se i na nějaký boční trail, tak se to dá a určitě návštěva tohoto místa stejně stojí za to. Pojďme se tedy ve fotoreportu podívat na to, jak takový jeden den v Petře vypadal:

Autobus z Ammánu do Petry.
Autobus společnosti JETT z Ammánu do Petry. Plánovaný odjezd v 06:30, nakonec s mírným zpožděním. Na místě si ještě někteří turisté dokupovali jízdenky. My byli rádi, že máme svůj klid a jízdenky koupené dopředu. Každopádně mi přijde, že i kdyby se kapacita naplnila, tak by se to nějak vyřešilo, možná přistavením dalšího autobusu, možná jinak. Stejný pocit jsem měl i v sousedním Izraeli. Vždy se situace vyřešila ku spokojenosti všech (nebo aspoň většiny :-) ).
Cesta z Ammánu do Petry trvá přibližně 4 hodiny. Cestou se jednou staví u obchodu se suvenýry a menší restaurací, na místě je i WC.
Cesta z Ammánu do Petry trvá přibližně 4 hodiny. Cestou se jednou staví u obchodu se suvenýry a menší restaurací, na místě je i WC.
A toto už je Petra. Vstup proběhl hladce, hlavně díky předem zakoupenému JordanPassu v hodnotě 70 JOD. Ten zahrnuje vízum, jednodenní návštěvu Petry a vstup do mnoha dalších památek. My jej využili ještě pro návštěvu Jerashe.
První pamětihodnost - brána Bab Al Siq
První pamětihodnost – brána Bab Al Siq
Přibližně kilometr dlouhá soutěska Siq
Přibližně kilometr dlouhá soutěska Siq
A pak to přijde: Soutěska vyústí přímo u slavné Pokladnice. 40 metrů vysoká fasáda či účast ve filmu o Indianovi Jonesovi z této památky dělají bezpochyby nejznámější místo v Petře... I když mě asi zaujaly více trochu odlehlejší místa.
A pak to přijde: Soutěska vyústí přímo u slavné Pokladnice. 40 metrů vysoká fasáda či účast ve filmu o Indianovi Jonesovi z této památky dělají bezpochyby nejznámější místo v Petře… I když mě asi více zaujala trochu odlehlejší místa.
Petra velbloudi
A tady panuje komerce a čilý turistický ruch: focení s velbloudy, projížďky na oslech a velbloudech…
Petra souvenir
… a stánky se suvenýry.
the street of facades Petra
Po pár stech metrech přicházíme na rozlehlé prostranství s mnoha neskutečnými stavbami (Street of Facades).
High Place of Sacrifice Trail
Tady opouštíme hlavní trasu a začínáme podél krásně zbarvených skal stoupat po High Place of Sacrifice Trail.
Pes na High Place of Sacrifice trail
Za výstup na Trail jste odměněni nádhernými výhledy a také tím, že na stezce je o poznání méně turistů…
Koza na trailu Petra
…a o to více zvířátek.

Dále jsme pokračovali po Wadi al Farasa Trail… Po cestě jsou opět impozantní rozhledy a stavby, u kterých si říkáte, že je za tím neskutečné práce..

The Garden Hall Petra
The Garden Hall – stavba z období 200 př. n. l. – 200 n. l. Předpokládá se, že plocha před touto stavbou sloužila jako zahrada.
Wadi al Farasa
Na stezce Wadi al Farasa
Qasr al-Bint
Stezka Wadi al Farasa končí u zbytků chrámu Qasr al-Bint. Býval nejvýznamnějším chrámem Petry a pochází z první poloviny 1. stol. n. l.
The Colonnaded Street
Dáváme v restauraci nějaké jídlo a hlavně doplňujeme tekutiny. I když teploměr ukazuje něco nad 20 stupňů, tak pocitově je na slunci o poznání více, pěkně to peče… Odsud už se vracíme hlavní cestou k východu. Procházíme ulicí The Colonnaded Street, což byla zřejmě významná obchodní třída Petry.
osel Petra
Cestou už zase potkáváme celkem dost turistů a některé dopravní prostředky :-)
suvenýry Petra
A objevují se znovu stánky se suvenýry.
Treasury Petra lookout
Nakonec jsme si vyšlápli na vyhlídku hned naproti Pokladnice. Stálo za to… nejen ten výhled, ale celý výlet do Petry.
A po náročném dnu zasloužený odpočinek aneb i tohle je Petra. Po tom pivu vpravo se solidně usínalo.
A po náročném dnu zasloužený odpočinek aneb i tohle je Petra. Po tom pivu vpravo (10 %) se solidně usínalo.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře