Eze - pohled z Grand Corniche

Èze – ach, ta romantika!

Stará pobřežní cesta mezi Monakem a Nice nabízí mnohem více zážitků než podstatně mladší dálnice o několik kilometrů dál. Poslechněte volání „divočiny“ hravého francouzského jihu, nakrmte autorádio vhodnými melodiemi a rozjeďte se vstříc… vesničce Èze.

Èze
Èze

Takhle nějak by vypadal středověk, kdyby byl čistý, úhledný a navržený Goethem. Èze vyrostlo na kopci nad mořem, ukrývá obligátní kostel a spoustu malebných baráčků, které dnes okupují kupčíci se suvenýry všeho druhu nebo které slouží jako luxusní hotely.

Mezi turisty se pravidelně proplétají osmahlí portýři ve stejnokrojích vláčející objemná zavazadla drobných Asiatek a v horku francouzské riviéry lapají po dechu jako kdokoli jiný na cestě vzhůru k… botanické zahradě. Ano, přesně tak, nahoře na kopci čeká zahrada plná různých druhů kaktusů.

Èze
Èze

A aby toho nebylo málo, jeden z hoteliérů se rozhodl své zahrady (bohužel ubytování v příslušném hotelu nedostupné) zaplnit sochami zvířat ze všech koutů světa, výsledný dojem je něco mezi absurdní zoologickou zahradou a decentní párty při příležitosti setkání pasažérů Noemovy archy po dvaceti letech.

 

Èze - jedna ze zvířecích soch
Èze – jedna ze zvířecích soch

Èze není jedinou vesničkou nebo městečkem svého druhu, více než tucet dalších sídel se společně nazývají Route des Villages Perché. Několik dalších doporučuje třeba mapa neznámého cestovatele Jamese.

[wpgmappity id=“77″]

 

Titulní foto: Jimi magic; licence: Public Domain; zdroj: www.wikipedia.org

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře