Ach, ty tajemné vůně dálek aneb Proč vlastně cestujeme

Jako malým dětem nám stačí svět za dveřmi. Blízký les představuje neproniknutelnou džungli, zoraná pole v dešti bažinu, ve které se mnozí, co jí procházeli, utopili. Rozdělání ohně na zahradě je vrchol magie. A sousedův pes? To je tygr v kleci!

Cestování je život

Postupně jak rosteme, zjišťujeme, že se dobrodružství vytrácí. Pole jsou jen pole a sousedův pes je pes. Les, ve kterém jsme jako děti strávili celý den a i druhý den bylo co prozkoumávat, je najednou hrozně maličký a my v hloubi srdce cítíme prázdné místo.

Místo, které je třeba vyplnit! Vyplnit ho zážitky, poznatky, adrenalinem, endorfiny. A tak vezmeme batoh a začínáme se toulat po světě. Po světě, který je rozmanitý a velký jako člověk sám. Nezáleží na tom, kde se ten náš svět nachází. Jestli je to východ, sever, jih nebo západ. Všude je krásně.

Postupně při svém objevování potkáme spoustu lidí – nových přátel. Vidíme překrásná místa – zažíváme jejich kouzlo. Zjišťujeme, že různí obyvatelé různých zemí a různých kultur žijí jinak než my. Divíme se, jak moc je pro ně důležitá voda, kterou my doma umýváme schody. Zjišťujeme, jak moc je pro ně důležitý chleba. A hlavně to, jak málo jim stačí, aby byli opravdu spokojení.

Cestování
Cestování je život.

Cestování je objevování

Objevujeme životy ostatních a život přírody. Objevujeme své nitro, které pouze cestou poznáme dokonale. Objevujeme nové pocity při východu slunce uprostřed vysokých, divokých hor. Objevujeme celý svět.

Cestování je dobrodružství

Dobrodružství. To tajemné slovo, při jehož vyslovení cítíme zvláštní pocit v břichu. To slovo, které stojí na počátku veškerých objevů. To slovo… Na dobrodružství je nejlepší, že jej můžeme prožít a to hned teď. Dočtěte článek a vydejte se za ním. I kdyby mělo trvat jen pár hodin. Vyšlphejte na horu. Broďte se potokem, rozdělejte oheň, vydejte se fotit zvířata. Jděte! Dobrodružství je tam venku – kdekoliv.

Cestování je romantika

Celá cesta je romantický příběh. Příběh o přátelství, o lásce, o pomoci v nouzi, o rytířství, o vysvobození princezny, porážce draka. A na konci té cesty čeká odměna. Čeká tam slunce. Čeká tam vřelé objetí. Čeká tam odpočinek – domov! Teplý čaj. :) Čekají tam dary, které vlastníme a kterých si začneme vážit, až když se k nim po čase vrátíme.

Cestování, loď, moře
Cestování je objevování, romantika a dobrodružství.

Cestování je zkušenost

Zkušenost, kterou nám nikdy nikdo nevezme. I když přijdeme o všechny peníze, o dům, o všechno. To, co nám zůstane, budou vzpomínky a zkušenosti – ty jsou jen naše. Můžeme je pouze darovat, pokud budeme chtít. A pokud se jednou ocitneme v nouzi, vzpomeneme si, že jsme v ní byli i na cestách, a zachováme se tak jako tehdy – a to nemůžeme vyvážit žádným zlatem světa!

Cestování, auto, cesta
Cestování je zkušenost.

Cestování je pokora

Být pokorný znamená být dobrý. Být dobrý k lidem na celém světě. Být dobrý k sobě. Vážit si i špatných věcí, které se nám na cestě třeba stanou – ty nás totiž poučí a ukáží nám správný směr. Být otevřený a laskavý. Být takový, jaké lidi bychom na cestě rádi potkali.

Cestování je… láska na celý život!

Žijme! Objevujme! Prožívejme dobrodružství! Buďme romantičtí! Mějme zkušenosti a pokoru! Cestujme!

Až se vrátíme z cesty domů, poznáme, že sousedův pes je zase tygr, v lese je toho více k prozkoumání a kouzlo rozdělání ohně je um, který jsme se naučili a jednou, až budeme staří a nebudeme třeba moct cestovat, můžeme prožívat to vše znovu ve svých myšlenkách, vzpomínkách a probouzet se každé ráno s úsměvem na tváři.

Valdemar Koziol
Valdemar Koziol – cestovatel, dobrodruh, vyznavač skutečných hodnot. Člověk s obrovským srdcem. Čest jeho památce.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Ach, ty tajemné vůně dálek aneb Proč vlastně cestujeme“

  1. Je to strašná závislost to cestování. Zatím jsem procestovala hlavně Evropu, ale chystám se do Ameriky a Afriky, už se nemůžu dočkat.

  2. Dokavad jsem nevycestovala na work and travel do usa, tak se u me cestovani rovnalo leháru kdesi v rezortu u bazénu. WaT to naprosto změnilo, ted vyhledávám pravý opak. Co nejvíce se oprostit a dělat si trip po svém, svobodně. A to je na tom to nejlepší.

Komentáře