Yushan – nejvyšší hora Taiwanu

Nejvyšší horu jihovýchodní Asie, samozřejmě míněno oblasti za Himalájemi tímto směrem, najdeme na Taiwanu. Jmenuje se Yushan (česky se překládá jako Nefritová hora, v angličtině se často označuje jako Jade Peak). Yushan dosahuje výšky 3 952 m n. m. a není nedosažitelný – je třeba trochu fyzičky a povolení pro vstup.

Získat permit se zdálo nejprve jako velmi nesnadná záležitost. Na Taiwan jsme cestovali už v roce 2008, takže si nepamatuji všechny podrobnosti, každopádně vím, že s vyřizováním jsme započali 2 měsíce před odletem. No, do odletu jsme nic zásadního nevyřídili, tak jsme si řekli, že vyřešíme permit hned první dny v hlavním městě Taipei. Ale bohužel ani tady jsme nebyli úplně úspěšní. Nezbylo než nechat hlavní vyřizování až do národního parku.

Ubytovat se na začátku treku je možné v Dongpu Lodge – spíše noclehárně. Nedaleko Dongpu Lodge se nachází návštěvnické centrum Tataka Squad, kde je potřeba se stavit a doladit všechny administrativní formality ohledně nástupu na trek. Tady už nám pak naštěstí spadl kámen ze srdce, protože jsme vyřídili zbývající procedury a na trek nás pustili.

Jednoduché, ale útulné ubytování na startu treku
Jednoduché, ale útulné ubytování na startu treku

Celý výstup a sestup jsme si naplánovali na 2 dny, ale dá se to zvládnout prý i za 1 den… Nicméně není třeba se pouštět do žádných velkých akcí. :-)

První stovky metrů výstupu na Yushan
První stovky metrů výstupu na Yushan

První úsek výstupu vede až k chatě Paiyun Lodge, nacházející se ve výšce 3 402 m n. m. Cesta dlouhá 8,5 km zabere cca 5 hodin. Je možné se ubytovat přímo v chatě, ale je třeba to řešit hodně dopředu. My s sebou měli stan, protože jsme měli informace, že se tam dá postavit na plácku hned vedle chaty. No místa je tam pomálu, ale dobrých lidí se vleze. :-)

Taiwanci jsou skvělí lidé, mající zájem o vás, vaši zemi či vaše cestovatelské plány, jsou milí a pohostinní. Nás pohostili zázvorovým čajem na prevenci výškové nemoci. Ano, byť se to nezdá, tak i tady se mohou projevovat příznaky horské nemoci, jsme už přece jen nad 3 000 metry nad mořem a máme zaděláno na téměř čtyřtisícovku.

Improvizované tábořiště vedle chaty Paiyun Lodge (3402 m.n.m.)
Improvizované tábořiště vedle chaty Paiyun Lodge (3 402 m n. m.)

Další den je dobré si přivstat, buď kvůli tomu, abyste stihli východ slunce na nejvyšší hoře Taiwanu, nebo přinejmenším proto, abyste na vrchol dorazili v brzkých dopoledních hodinách, než se začne kazit počasí. Poslední stovky metrů jsou trochu exponovanější, jsou tu strmé kamenité pasáže, ale výstup usnadňují řetězy.

Za naší přítomnosti tu velký nával nebyl a vrchol Yushanu jsme měli sami pro sebe. Samozřejmostí jsou nádherné výhledy, jsme na nejvyšším místě jihovýchodní Asie, takže výhledům široko daleko nic nebrání.

Finální část výstupu na Yushan
Finální část výstupu na Yushan
Na vrcholu Yushanu, 3952 m.n.m
Na vrcholu Yushanu, 3 952 m n. m

Zpáteční sestup z vrcholu k výchozímu místu treku (cca 11 km) se pak pohodlně zvládne tak, aby člověk stihl v pozdním odpoledni nějaký mikrobus dolů do civilizace.

Oficiální stránky národního parku Yushan: http://www.ysnp.gov.tw/en/

[wpgmappity id=“76″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře