Nejvyšší horu jihovýchodní Asie, samozřejmě míněno oblasti za Himalájemi tímto směrem, najdeme na Taiwanu. Jmenuje se Yushan (česky se překládá jako Nefritová hora, v angličtině se často označuje jako Jade Peak). Yushan dosahuje výšky 3 952 m n. m. a není nedosažitelný – je třeba trochu fyzičky a povolení pro vstup.
Získat permit se zdálo nejprve jako velmi nesnadná záležitost. Na Taiwan jsme cestovali už v roce 2008, takže si nepamatuji všechny podrobnosti, každopádně vím, že s vyřizováním jsme započali 2 měsíce před odletem. No, do odletu jsme nic zásadního nevyřídili, tak jsme si řekli, že vyřešíme permit hned první dny v hlavním městě Taipei. Ale bohužel ani tady jsme nebyli úplně úspěšní. Nezbylo než nechat hlavní vyřizování až do národního parku.
Ubytovat se na začátku treku je možné v Dongpu Lodge – spíše noclehárně. Nedaleko Dongpu Lodge se nachází návštěvnické centrum Tataka Squad, kde je potřeba se stavit a doladit všechny administrativní formality ohledně nástupu na trek. Tady už nám pak naštěstí spadl kámen ze srdce, protože jsme vyřídili zbývající procedury a na trek nás pustili.
Celý výstup a sestup jsme si naplánovali na 2 dny, ale dá se to zvládnout prý i za 1 den… Nicméně není třeba se pouštět do žádných velkých akcí. :-)
První úsek výstupu vede až k chatě Paiyun Lodge, nacházející se ve výšce 3 402 m n. m. Cesta dlouhá 8,5 km zabere cca 5 hodin. Je možné se ubytovat přímo v chatě, ale je třeba to řešit hodně dopředu. My s sebou měli stan, protože jsme měli informace, že se tam dá postavit na plácku hned vedle chaty. No místa je tam pomálu, ale dobrých lidí se vleze. :-)
Taiwanci jsou skvělí lidé, mající zájem o vás, vaši zemi či vaše cestovatelské plány, jsou milí a pohostinní. Nás pohostili zázvorovým čajem na prevenci výškové nemoci. Ano, byť se to nezdá, tak i tady se mohou projevovat příznaky horské nemoci, jsme už přece jen nad 3 000 metry nad mořem a máme zaděláno na téměř čtyřtisícovku.
Další den je dobré si přivstat, buď kvůli tomu, abyste stihli východ slunce na nejvyšší hoře Taiwanu, nebo přinejmenším proto, abyste na vrchol dorazili v brzkých dopoledních hodinách, než se začne kazit počasí. Poslední stovky metrů jsou trochu exponovanější, jsou tu strmé kamenité pasáže, ale výstup usnadňují řetězy.
Za naší přítomnosti tu velký nával nebyl a vrchol Yushanu jsme měli sami pro sebe. Samozřejmostí jsou nádherné výhledy, jsme na nejvyšším místě jihovýchodní Asie, takže výhledům široko daleko nic nebrání.
Zpáteční sestup z vrcholu k výchozímu místu treku (cca 11 km) se pak pohodlně zvládne tak, aby člověk stihl v pozdním odpoledni nějaký mikrobus dolů do civilizace.
Oficiální stránky národního parku Yushan: http://www.ysnp.gov.tw/en/
[wpgmappity id=“76″]
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“