Zámek Riegersburg, Rakousko

Zámek Riegersburg, Rakousko

Při putování Podyjím se dá narazit na mnoho historických skvostů. Jedním z nich je i barokní zámek Riegersburg. Zámek leží na břehu rybníka pouhé 2 km od českých hranic a jedná se o mistrovské dílo rakouského stavitelského umění.

K čemu zámek sloužil

Zámek Riegersburg sloužil mimo jiné jako sídlo říšského knížete Siegmunda Khevenhüllera, zemského hejtmana Dolního Rakouska, a později knížete Johanna Josepha Khevenhüller-Metsch, hofmistra císařovny Marie Terezie. Posloužil i samotné císařovně Marii Terezii jako zastávka na její cestě z Vídně do Prahy.

Ce je zde k vidění

K vidění je na zámku Riegersburg například reprezentační místnost s rodinným nábytkem z 18. století, funkční panská kuchyně, kaple či nejstarší rakouský psí hřbitov.

psí hřbitov, zámek Riegersburg
Psí hřbitov, zámek Riegersburg

Pokud si netroufnete na prohlídku s výkladem v německém jazyce, máte velkou šanci, že vás provede česky mluvící průvodkyně. Současně je celkem velká pravděpodobnost, že na zámku Riegersburg potkáte i paní hraběnku, tak jako se poštěstilo nám. :- ) Stejné hraběcí rodině patří i hrad Hardegg, celkem častý výletní cíl českých turistů, ale o této lokalitě zase někdy příště. Po prohlídce doporučuji posedět v kavárně Cafesalon Kaiserin Maria Theresia, která je zařízena starobylým nábytkem.

Jak se na zámek dostat

Pokud nechcete přijet lenošsky autem až k samotnému zámku Riegersburg, nabízí se možnost nechat auto na české straně, např. v obci Podmyče, odtud přejít po příjemné cestě (slouží zároveň jako cyklostezka, auta sem nesmí) přes česko-rakouskou hranici do obce Felling, odkud je to už jen pár kilometrů do Riegersburgu. Celá trasa má jedním směrem jen asi 5 km.

Samozřejmě je lokalita vhodná i na kolo, ostatně jako celé Podyjí.

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

Napsat komentář