Benátky

Benátky, Itálie

Legendární město na moři protkané vodními kanály, jediný originál, jehož název se pro některá města stává pouhým přívlastkem. Benátky.

Benátky
Canal Grande

Benátky, historie

Benátky vznikly jako útočiště kmene Venetů před nájezdy barbarů kolem roku 421. Původně se jednalo o osadu plnou chatrčí postavených na dřevěných pilotách. Nikdo by tehdy určitě nečekal, jak významné město z této osady vyroste. Bohatství Benátčanům přinesl čilý obchod s Orientem. Postupem času se tak z Benátek stala republika s vlastními volenými orgány, válečným loďstvem a obrovským vlivem ve východním Středomoří.

Spolu s bohatstvím samozřejmě přišlo i umění. Narodili se zde například Tizian, Antonio Vivaldi nebo Tintoretto.

Benátky
Gondoly v Benátkách

Benátky dnes

Benátky jsou jako živý organismus protkaný žílami a žilkami vodních kanálů a úzkých uliček. Těmi se dá bloudit prakticky donekonečna – jak výstavními širšími ulicemi, tak mixem pasáží a uliček tak úzkých, že zde ani ruce naplno neroztáhnete. Samozřejmě se nabízí svezení v gondolách, ale pro běžného turistu může být cena příliš vysoká. Osobně jsem gondoly oželel (a to jsem byl v Benátkách mnohokrát) a raději se usadil v jedné z mnoha kaváren a dopřával si atmosféru tohoto místa.

Benátky
Ulice v Benátkách

Samozřejmě je důležité navštívit místní pamětihodnosti, jako náměstí svatého Marka s věží Campanile di San Marco, kostelem San Marco nebo sochou okřídleného lva na vysokém sloupu, symbolem Benátek. Důležitými místy jsou také most Ponte Rialto, klenoucí se přes Canal Grande, tepnu starých Benátek.

Benátky
Západ slunce v Benátkách

Nezapomeňte si ovšem vyhradit čas pro bezcílné bloumání Benátkami, protože to je vedle úžasné architektury a památek na Benátkách to nejlepší. Atmosféra úzkých uliček vás vtáhne. Nevynechejte návštěvu blízkých ostrovů Murano a Burano.

Benátky
Trajekt v Benátkách

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Benátky, Itálie“

Komentáře