Vinný sklípek Machalínek - archiv

Vinný sklípek Machalínek, Jižní Morava, Hovorany

Dnes jsem docela přemýšlel, o čem by měl být zítřejší tip na nějaké zajímavé místo, a původní plán jsem přehodnotil a rozhodl se, že napíšu zase po dlouhé době krátký, o to víc ale snad užitečnější tip. Nemusí být nutně všechny články na 2 strany A4 a zase se chvilku díky tomu aspoň vrátím k původnímu záměru – kratším tipům na zajímavá místa, která stojí za to vidět, navštívit, zažít a v tomto případě především ochutnat!

Na Jižní Moravě opravdu každý nemáme vlastní vinný sklípek…

Narodil jsem se na Jižní Moravě a celý život tady žiju. (Ano, opravdu žiju, ne žiji…). To ještě ale nemusí nutně znamenat, že máme vinohrad, za domem sklípek a ve špajzu mi visí uzená kýta a v chlívku za barákem chováme nějakého čuníka. Bohužel i v dnešní době má na to spousta lidí z opačné strany republiky podobný názor a když jste z Moravy, tak si vás představí v národním kroji s kloboukem nebo jak posedáváte před svým sklípkem a popíjíte vínko s koštýřem na víno v ruce.

Několik koštýřů a pohárků na víno zdobí kvelbený výklenek ve zdi
Několik koštýřů a pohárků na víno zdobí kvelbený výklenek ve zdi

Pořád dokola vysvětluju, že i když jsem z Jižní Moravy, tak svůj vlastní vinný sklípek opravdu nemáme, nikdy jsme neměli a co hůř, znám asi 2 max. 3 lidi, co sklípek mají. A tak se pro mě tady ty návštěvy mířící za vínem stávají občas docela komplikovanou záležitostí.

Teď v pátek jsem si ale zase rozšířil seznam míst, která rád doporučím, o jedno další – vinný sklípek Machalínek v Hovoranech. Ano, i my z Jižní Moravy, co bydlíme ve městech, jezdíme do vinných sklípků za dobrým vínem jako např. Pražáci a spousta dalších lidí z celé republiky. A platíme za to stejné peníze jako oni! Dokonce i s ubytováním, protože i 30 km je vcelku problém dojít pěšky a pod vlivem řídit nepřipadá v úvahu ani tady u nás na Jižní Moravě (přesto, že to spousta filmů jako Bobule apod. prezentují úplně jinak :-).

Vinný sklípek Machalínek

Najdete ho v Hovoranech úplně na samém konci osady vinných sklepů, takže jej nebude složité najít. Pan majitel – Zdeněk Machalínek se o vás skvěle postará od fantastického guláše k večeři na úvod přes parádní ochutnávku vín až po návštěvu překrásného archivu, odkud také samozřejmě zakusíte nějaký ten vzorek.

Občerstvení po celý večer zajištěno
Občerstvení po celý večer zajištěno

Po celou dobu budete mít nachystáno něco dobrého k zakousnutí a večer můžete složit hlavu v krásně zařízeném ubytování přímo nad vinným sklepem. Ráno můžete romanticky posnídat venku na zdravém vzduchu. Pro milovníky přírody prý není ani problém přespat ve stanech u nedalekého rybníka.

Detailní pohled na některé z archivních vín
Detailní pohled na některé z archivních vín
Ty největší poklady je ale třeba držet hezky pod zámkem!
Ty největší poklady je ale třeba držet hezky pod zámkem!

Zde je odkaz na oficiální stránky vinného sklípku Machalínek v Hovoranech.

Zvětšit mapu

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře