Spící sopka a mořská potvora – na Kosu vás má stále co překvapit

V poslední části povídání o Kosu bych vám ráda popsala náš sobotní výlet lodí na ostrov Nisyrosu, což je malý ostrůvek několik kilometrů od ostrova Kos. Dostanete se na něj pouze lodní dopravou, cesta trvá zhruba hodinu. A proč Nisyros? Je to sopečný ostrov a v jeho samém centru je sopka Stefános, která je stále aktivní, respektive spící. A to jsme museli vidět.

[wpgmappity id=“127″]

 

Je lepší a hlavně levnější si tento výlet užít trochu punkově a vyrazit z letoviska třeba na vypůjčeném skútru (cena za skútr pro dva je cca 50 eur za 3 dny + palivo). Zaparkovali jsme ve městě Kardamena, na začátku ulice Eleftherias. V celé ulici jsou cestovky, které dopravují na Nisyros. Cena se pohybuje kolem 22 eur za osobu.

V první cestovce nám pán sdělil tuto cenu, když jsme s díky odmítli a šli do druhé (Harriet Travel), paní mi řekla, že nám dá 2 eura na osobu slevu, když pojedeme s nimi. Vzali jsme to a doporučuji, hlavně kvůli lodi s posezením na horní palubě lodi.

Plavba na Nisyros na palubě lodě IRO

Původně jsem klimatizovaný autobus z přístavu do vulkánu chtěla vyměnit za půjčení skútru, ale byla jsem ráda, že mě přítel ukecal. V tom vedru bych tu dálku do kopce asi nedala. Ač jsme jeli se skupinou Rusů, tak nám umožnili komentovanou prohlídku do vulkánu v angličtině. Po příjezdu do sopky je nutné zaplatit ještě 3 eura za osobu jako vstupné. Pak už jsem šli po vlastní ose.

Spící sopka Stefanos
Sestup do vulkánu
Spící sopka Stefanos

Sešli jsme až na dno sopečného kráteru, z něhož stále stoupají drobnými štěrbinami horké páry z podzemí a s nimi se šíří i sirnatý „vajíčkový“ odér.

Sopečný kráter, z něhož stále stoupají drobnými štěrbinami horké páry z podzemí.
Sopečný kráter

Za cca 2 h byl odjezd autobusu do přístavu a pak jsme měli cca 3 h na průzkum přístavního města Mandraki, kde mají výbornou italskou zmrzlinu, třeba se sušenými rajčaty, a také typické bílomodré řecké uličky. V Mandraki jen jedno doporučení, projděte si ho sami, nenechte se lákat průvodcem do jejich nasmlouvaných restaurací.

Přístavní město Mandraki
Řecká ulička v Mandraki
Mandraki

Po tomto výletu jsme se vrátili do restaurace Dana restaurant v Tigaki, kde jsem si konečně dala ty královské krevety. A opravdu stály za to!

Královské krevety v Dana Restaurant

Pak jsme odevzdali skútr v půjčovně, její majitel nám pak zaplatil taxi zpět do hotelu, kde jsme si užili večer s živou muzikou. Hráli zde dva muzikanti řecké písně, bylo to příjemné zpestření.

Živá muzika v hotelu Roselands

Neděle utekla velice rychle. Ráno jsme si po snídani vyšli na nákup dárečků pro rodinu. Něco už jsme měli nakoupeno z cest po Kosu, ale pár nám toho ještě chybělo, jako třeba pohledy a známky. Známky teda vyšly na náš vkus draho, jedna kolem 1,5 eura. No a když posíláte pozdrav celé rodině a všem svým přátelům, tak se cena nasčítá… Zkusila jsem tedy poslat pár pohledů i bez známky, místo ní jsem do horního rožku jen nakreslila obrázek ostrova a dopsala řecké „děkuji“ a čekala, zda dojdou. Došly ;-)

Pokud máte chvilku, stojí za to si projít Marmari Beach. Je to spíše zatáčka „obydlená“ restauracemi. V jedné mi pán nabízel čerstvou rybu za 15 eur, pak slevil na 10 eur, že si ji prý mohu přímo vybrat. Pláž zde byla taková průměrná, ale písčitá, nejvíce se mi ale stejně líbila ta naše po cestě od hotelu. Společnou cestu k hotelu jsme si ještě zpestřili zastávkou v restauraci 7dayz Mamas Cooking, která se nachází hned vedle supermarketu, je to krásná řecká taverna.

7 Dayz Mamas Cooking

Uprosila jsem Petra na poslední čerstvou potvůrku, kterou měli vystavenou přímo v lednici u vstupu do restaurace. Nemohla jsem odjet z Řecka, aniž bych ochutnala čerstvou chobotnici! Byla za 10,5 eura. Paní ji připravila na grilu, k hotové chobotnici pak dodala nějaký asi octový nálev a zeleninu. Dohromady to chutnalo opravdu úžasně. Kdo má rád mořské potvůrky, ať určitě vyzkouší.

Chobotnice v 7 Dayz Mamas Cooking

Večer už jsme se pak jen sbalili a nařídili si budík na 6 h, abychom stihli ranní brzkou snídani v podobě kakaa a jejich buchty alá bábovka a autobus, který nás odvezl na letiště. Dovolenou jsme si maximálně užili, i když se nám nepodařilo navštívit všechna zajímavá místa.

Pláž v Marmari

Pokud si vezmete šnorchl a brýle, doporučuji si zaplavat alespoň 500 m od pláže, kde narazíte na hejna různých rybiček. Aby si člověk užil jak moře, tak cestování i památky, tak určitě počítejte alespoň 8 dní.

Se službami hotelu jsme byli nadmíru spokojeni, apartmány ve Venos vypadaly přesně jako na obrázku. Vzhledem k all inclusive jsme neutratili tolik peněz a zbylo více na dárky a vlastní zážitky. A žádné imigranty plavící se na vorech, člunech ani ničem podobném jsme opravdu nezaznamenali.

Snad se vám ostrov Kos zalíbil a třeba si ho zamilujete tak jako my! P+P

Krásnou dovolenou i vám <3

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „Spící sopka a mořská potvora – na Kosu vás má stále co překvapit“

Komentáře