Vietnam se v posledních letech mezi turisty stává čím dál více populární destinací. Lákají je přírodní krásy, exotická multietnická kultura, gastronomie a také architektonické památky a historicky významná místa. Důležitou devizou této asijské země, kvůli které sem míří nemalé procento návštěvníků, je i nechvalně známá vietnamská válka. Respektive pozůstatky po ní.
Vietnamská válka jako turistická deviza
Více jak 40 let po skončení této kruté války, kterou sami Vietnamci nazývají “americkou”, jsou její následky stále patrné. Ať již na části obyvatelstva žijícího v oblastech, kde probíhaly největší boje, kterému se rodí děti s tělesnými postiženími, nebo na krajině, ve které se stále ještě nachází množství nevybuchlé munice. Dnes je však vše, co se týká vietnamské války, atrakcí pro turisty a zdrojem příjmů pro Vietnamce.
O “americké” válce ve Vietnamu se toho hodně dozvíme ve válečných muzeích v Hanoji a Ho Či Minově městě. Kromě pohledu na vystavená americká a vietnamská letadla, tanky a jinou techniku si můžeme udělat představu, čím země musela projít, i z množství fotografií a přiložených popisů dnes již historických událostí. Sice je třeba trochu kritického myšlení, protože některé události jsou zde zdokumentovány propagandistickým způsobem komunistické ideologie, ale to nebrání tomu, abychom muzea neopouštěli se silnými pocity.
Velký zážitek si pak určitě odneseme z návštěvy podzemních tunelů Cu Chi a Vinh Moc, které se staly jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí.
TIP: Podívejte se do pulzující Hanoje, poznejte historické přístavní město Hoi An nebo zátoku Halong, zapsanou na seznam UNESCO, na jednom ze zájezdů do Vietnamu. Zájezd Vietnam pro každého na 11 dní pořídíte od 39 490 Kč.
Vinh Moc – tunely, kde se rodily děti
Jen pár kilometrů na sever od řeky Ben Hai, kterou procházela hranice mezi Severním a Jižním Vietnamem, se na pobřeží Jihočínského moře nachází obec Vinh Moc. Tato oblast se stala během války jednou z nejbombardovanějších. Aby si obyvatelé vesnice zachránili život, začali v roce 1965 kopat tunely. Během třinácti měsíců vybudovali pod zemí tříúrovňový systém tunelů dlouhých více jak 2 km, který pak sloužil nejen jako útočiště před nálety bombardérů, ale i jako nový domov velké části obyvatel vesnice. Během války v tunelech trvale žilo více jak tři sta lidí a dokonce se zde narodilo i sedmnáct dětí.
První úroveň tunelů byla vybudována v hloubce 12 metrů, druhá o tři metry níže a nejspodnější patro pak v hloubce 23 metrů. Je to obdivuhodné lidské dílo, které muselo vydržet časté bombardování. Na travnatém povrchu nad tunely jsou stále patrné krátery po dopadlých bombách.
Procházka třemi úrovněmi podzemí Vinh Moc
Velká část tunelů se dochovala bez poškození dodnes. V podzemí bylo zavedeno elektrické osvětlení a umístěny figuríny simulující tehdejší obyvatelstvo a tunely byly zpřístupněny turistům. Do podzemí je možné vstoupit jedním z dvanácti vchodů. Kvůli bezpečnosti je ale třeba jít v doprovodu místního průvodce, který se zde nejen vyzná, ale poví nám spoustu zajímavostí o oblasti.
Během procházky z nejvyššího patra do nejspodnější úrovně si prohlédneme místnost o velikosti 2 x 1 metr, kde žila jedna z vietnamských rodin, výklenek se záchodem, se studnou a také průduchy důmyslného ventilačního systému, díky němuž bylo možno v podzemí i vařit.
Výška stropu tunelů je uzpůsobena výšce postavy průměrného vietnamského rolníka a přikrčit se musí jen vysocí jedinci. Pohyb je zde bezproblémový.
V oblasti Cu Chi se vracíme do války
Tunely Cu Chi nacházející se asi 30 km severozápadně od Ho Či Minova města se od těch ve Vinh Moc značně liší. Zatímco ve Vinh Moc panuje klid, během návštěvy areálu tunelů Cu Chi si budeme připadat, jako bychom se opět ocitli ve válce. Tuto atmosféru místu dodává nejen střelba rozléhající se lesem z nedaleké střelnice, ale i pohled na množství autentických pastí, které zde komunističtí partyzáni během války na americké vojáky nastražili, tanky a děla a fakt, že zde se aktivně bojovalo.
Budování tunelů v oblasti Cu Chi začalo již v roce 1945, kdy probíhaly boje s francouzskými koloniálními vojsky. Tehdy bylo vyhloubeno 48 km tunelů. Během vietnamské války pak přibylo dalších 200 km podzemních cest. Tunely zasahují až na území Kambodže a během války sloužily nejen jako útočiště, ale hlavně pro pašování potravin, zbraní a munice a zdravotnického materiálu. Během ofenzivy Tet v roce 1968 zde byla zřízena operační základna Vietcongu.
V rámci prohlídky areálu tunelů si nejen prohlédneme jednotlivé chýše tehdejšího velení Vietcongu, polní nemocnici a továrnu na podomácku vyráběné bomby, ale ochutnáme i autentické jídlo, které tehdy bylo součástí každodenního jídelníčku. Zájemci si pak mohou na střelnici vyzkoušet střelbu ze zbraní, které za vietnamské války používali zdejší partyzáni.
Vstup do tunelů jen pro odvážné
Přestože byly během války části složitého a dlouhého systému tunelů poškozeny anebo zcela zničeny bombardováním a na některých tunelech se podepsal již i čas, turisté dnes mohou vstoupit do podzemí na několika místech. Ovšem většinou je to prohlídka jen pro štíhlé a odvážné a jedince, kteří mají v pořádku kolena. Tunely jsou totiž hodně úzké a nízké. Vietnamští vojáci se podzemními chodbami mnohdy jen plazili.
Ventilace zde není nejlepší a tak se během prolézání v podřepu se svítilnou v ruce zatuchlého a vlhkého prostředí několika desítek metrů dlouhého tunelu může dostavit pocit nedostatku kyslíku. Zkrátka nic pro klaustrofobiky.
Ti, kteří se ale do podzemí, kde se psala významná část vietnamské válečné historie, odhodlají, si kromě loktů umazaných od hlíny odnesou i nezapomenutelný zážitek.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.