Jak vybrat ten nejlepší paddleboard

Paddleboard se stává stále oblíbenějším, protože je stabilní, dobře se na něm jezdí, nafukovací prkno je skladné a vysoce odolné proti zničení. Dnes jsem si pro vás připravila malého průvodce světem paddleboardů.Ještě nedávno jsem si myslela, že mně se tato kratochvíle bude navěky obloukem vyhýbat. Měla jsem pocit, že se jedná jen o další módní vlnu něčeho, co je ve skutečnosti hrozná nuda, ale protože to je in, tak to musí každý zkusit. A já prostě být in nepotřebuju a dokonce ani nechci.

Jenže jeden člověk, kterého zde nebudu jmenovat (no dobře, budu, je to můj přítel :-)), doma tak dlouho o paddleboardu básnil (protože on naopak rád zkouší vše, co kde uvidí, a to nejen doma, ale hlavně na cestách), že jsem se rozhodla mu ho nadělit k narozeninám.

To samozřejmě znamenalo spoustu a spoustu studia, zjišťování a zkoumání – kdybyste ho znali, bylo by vám jasné, že se nespokojí jen tak s nějakým „prkýnkem“ ze supermarketu. :-D No a když už jsem si dala tu práci s výběrem, chtěla bych se s vámi podělit o všechny ty užitečné informace, které byste měli před nákupem paddleboardu vědět. Pojďme se tedy podívat na to, jak plovák vybrat.

Základní parametry, které vás budou při výběru zajímat

Paddleboard budete vybírat dle vaší výšky, hmotnosti a také podle toho, kde s ním budete chtít jezdit. Před nákupem je třeba si také ujasnit, jaké máte možnosti jeho skladování a přepravy a samozřejmě i to, kolik do něj chcete či můžete investovat.

Délka a šířka: Prkna bývají široká od 74 do 85 centimetrů. Šířka prkna má zásadní vliv na jízdní vlastnosti paddleboardu. Úzké prkno má rozměry 74 až 76 centimetrů, je méně stabilní, ale na druhé straně na něm vyvinete větší rychlost. K širším, stabilnějším, ale o to pomalejším prknům patří ta s šířkou nad 78 centimetrů. Paddleboardy do 270 centimetrů jsou považovány za krátké, dobře se ovládají, ale jsou poměrně pomalé. Paddleboardy střední délky mezi 270 cm a 370 cm jsou středně rychlé a dobře se ovládají. A konečně prkna s délkou nad 370 cm se ovládají o poznání hůře, jezdí rychle a hodí se pro dlouhé vzdálenosti.

Skladnost a přeprava: Z paddleboardů můžete vybírat pevné, které se nedají složit, nebo skladné nafukovací. Ty jsou v České republice velmi populární právě díky své skladnosti a odolnosti. Pevná prkna mají epoxydovou konstrukci s polystyrenovým jádrem, hodí se na ježdění ve vlnách a také jako závodní plováky. Na ježdění ve vlnách využijete prkna s úzkou hranou, která se do vln snadno zaříznou. Závodní paddleboardy bývají vyrobeny z karbonu. Nafukovací paddleboardy jsou po celé délce stejně silné, proto se s nimi ve vlnách nejezdí příliš komfortně.

Jaký vybrat nafukovací paddleboard dle technologie výroby

Single layer: Mezi nejlevnější a nejlehčí patří prkno vyrobené technologií Single layer. Paddleboard je tvořený jednovrstvou konstrukcí, má nižší podélnou tuhost a také kratší životnost. Výhodou je jeho nízká cena.

Double layer: Technologie výroby Double layer představuje bytelný produkt s dlouhodobou životností. Paddleboard má vyšší podélnou tuhost, hodí se pro těžší jezdce, při běžném používání ho jen tak nezničíte a vrstvy se nedají snadno poškodit. Nevýhodou je vysoká hmotnost plováku.

Fusion: Prkno vyrobené technologií Fusion je zhotoveno ze dvou vrstev, tedy podobně jako u technologie Double layer. Dvě vrstvy se nelepí, ale za tepla lisují. Paddleboard je výrazně lehčí, ale přitom stále velmi odolný.

Konstrukce 3 SL: Tento model výroby používá značka Body Glove. Paddleboard je vyroben kombinací Single a Double layer. Na problematických místech má dvě vrstvy a podélnou tuhost prknu dodávají podélné stringery.

Paddleboardy dle tvaru

Allround: Mezi nejžádanější paddleboardy patří univerzální paddleboard allround, který se hodí pro rekreační paddleboarding. Prkno je velmi stabilní a univerzální. Délka bývá od 300 až po 335 centimetrů, šířka mezi 75 a 85 centimetry. 

Wave: Prkno, které je mírně prohnuté se označuje jako wave a můžete na něm jezdit také na mořských vlnách, přesto surf nenahradí.

Touring: Plováky jsou charakteristické výrazně dlouhou špičkou a hodí se na dlouhé vyjížďky po klidné vodní hladině.

WindSup: Prkno v sobě skloubí paddleboard a začátečnický windsurfingový plovák.

Yoga board: Paddleboard je určen pro cvičení jógy, má speciální úchyty na okrajích a měkčenou pěnu na palubce.

Jak koupit paddleboard výhodně?

Velmi výhodně koupíte paddleboard přes internet. Při výběru paddleboardu věnujte stejnou pozornost také volbě pádla. Řada lidí si myslí, že pádlo není u paddleboardu důležité, ale kvalitní pádlo je stejně důležité jako plovák. Mezi nejlepší pádla patří ta, která jsou vyrobena z karbonu. Pádlo by mělo být o 20 cm delší než výška jezdce. Záleží také na tom, zda chcete pádlo pouze pro sebe, tedy s fixní délkou, nebo jej budete využívat pro více lidí a budete preferovat pádlo nastavitelné. Pokud hledáte k paddleboardu ještě plachtu, kupte prkno s plachtou v kompletu.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře