Srí Lanka, země čaje: Nejlepší čajové plantáže Cejlonu

Cejlonský čaj je synonymem pro Srí Lanku a je také její hlavní exportní komoditou. Historie čaje na tomto ostrově sahá až do roku 1867, kdy se jeho pěstování začal věnovat Brit James Taylor na první srílanské plantáži Loolecondera nedaleko Kandy.

Od té doby se na Srí Lance mnohé změnilo, ale zelené keříky, kam až oko dohlédne, zůstávají. Které z plantáží stojí tedy za návštěvu nyní, o 150 let později?

Haputale

Srí Lanka, země čaje: nejlepší čajové plantáže Cejlonu?Toto městečko je dobrým výchozím bodem pro procházky po čajových plantážích, je jimi doslova obklopené. Velkou výhodou je možnost poznávat okolí bez průvodce – mezi čajové keříky, pozorovat každodenní práci sběračů, se můžete vydat sami bez nutnosti přidávat se k organizované tour. Druhé plus, kvůli kterému stojí za to strávit v Haputale alespoň jednu noc, je jeho blízkost k vyhlídce Lipton’s Seat, jedné z dominant ostrova.

Lipton’s Seat

Srí Lanka, země čaje: nejlepší čajové plantáže Cejlonu?

James Taylor sice dal vzniknout první čajové plantáži, byl to ale Sir Thomas Lipton, kdo se rozhodl z čaje udělat nápoj pro všechny, nikoliv jen pro vyvolenou elitu, a kdo na Srí Lance začal budovat čajové impérium. Z Lipton’s Seat na vrcholu hory, odkud Sir Lipton pozoroval své plantáže v údolí, je dechberoucí výhled a za jasných dnů je dokonce vidět i pobřeží. Užijte si stejný výhled jako on – na vrchol vede přibližně 7 kilometrů dlouhá cesta od Dambatenne Tea Company, lemovaná zdánlivě nekonečnými řadami zelených čajových keříků. Na vrchol se určitě vydejte brzy ráno, v odpoledních hodinách výhled často schovají mraky.

Nuwara Eliya

Srí Lanka, země čaje: nejlepší čajové plantáže Cejlonu?Plantáže poblíž britského koloniálního městečka Nuwara Eliya jsou známé pro svůj čaj vysoké kvality. Oblast se nezelená jenom díky čaji. Kopce pokryté čajovníkovými keříky se střídají s terasovitými zeleninovými políčky, protože právě zde roste zelenina zásobující celou Srí Lanku.

I samotné centrum Nuwara Eliya stojí za návštěvu. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvýše položené městečko na Srí Lance, se připravte na o něco chladnější počasí než na zbytku ostrova. Odměnou vám ale bude pohled na jednu z architektonicky nejzachovalejších oblastí připomínající koloniální minulost země. Vysloužilo si také označení “Malá Anglie”, podíl na něm mají udržované zahrady, dostihové závodiště a golfové hřiště, které by milovníci golfu měli určitě zařadit do svých cestovatelských plánů.

Ella

Podobně jako Haputale, ani Ella není místem jedné čajové plantáže, v této oblasti jsou doslova všude. Čaj a způsob jeho pěstování si tu můžete prohlédnout opravdu zblízka a opět není nutné využívat služby průvodce, výhledy si tu můžete vychutnat v klidu a svým vlastním tempem. Ella je jedním z mála míst na Srí Lance, kde se vyrábí zelený čaj.

Ella není známá jen pro pěstování čaje, můžete odsud podniknout výšlap na Malý Adam’s Peak a spojit tak plantáže s moc pěknou vyhlídkou, nebo na Ella Rock. Obě cesty jsou lemovány čajovými keříky a budete tedy procházet přímo skrz plantáže.

Je také výborným místem, kde nastoupit na cestu vlakem do Nanu Oya nebo do Haputale, cestou vás čekají jedny z nejikoničtějších výhledů do srílanské krajiny.

Z plantáží cesta čaje pokračuje samozřejmě dál. Jak se ze zelených lístečků sesbíraných na srílanských kopcích stane oblíbený nápoj, vám rádi předvedou v některé z továren. Kterou z nich navštívíte, záleží zejména na vašem itineráři, doporučujeme například továrnu v Nuwara Eliya, kde přípravu čaje uvidíte ve všech fázích a na závěr přibližně hodinové prohlídky je možné si za příznivou cenu koupit čaj zde vyrobený.

Čajové plantáže jsou jen jedním z mnoha lákadel této exotické destinace a důvodů pro její návštěvu je opravdu nespočet. Pláže, lidé, historie Srí Lanky. Každý si zde najde něco pro sebe.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

1 komentář u „Srí Lanka, země čaje: Nejlepší čajové plantáže Cejlonu“

Komentáře