Kam motýli létají umírat, Srí Pada, Srí Lanka

Po dni stráveném couráním se po ospalé vesničce Delhousie, po několika čajích v místní jídelně, která nám poskytla azyl před silnou průtrží mračen, se pomalu vydáváme noční vsí zpět do našeho penzionu, když vtom se leknu, zastavím se a naskočí mi husí kůže. Mlha se rozestoupila a nad vesnicí se tyčí majestátní silueta s osvětlenou stezkou. To je ona, Adamova hora, Srí Pada, Samanalakanda. Obří pyramida tyčící se nad námi.

K prvním krokům výstupu se odhodláváme asi deset minut před druhou hodinou ranní. Bereme raději mnoho vrstev oblečení a lehkou deku. Nechybí dostatek vody a svačina. Cesta vede zatím pozvolna kolem hučící řeky, cestu lemují malé obchody se sladkostmi a nápoji, některé otevřeny i v tuto dobu, vždyť brzy začne pro místní obchodníky noční špička.

Čas od času se nad námi zjeví osvětlená stezka na vrchol, který se zdá být nedosažitelný. Přibližně 5 200 schodů vede na vrchol nejsvatější srílanské hory, poutního místa, které je již po staletí centrem střetávání kultur. Hora je posvátná pro muslimy i křesťany, jejichž tradice si vykládá otisk stopy, který se nachází na vrcholu, jako otisk Adama, který sestoupil z ráje.

Buddhistický výklad hovoří o otisku Buddhy, který byl na opačné cestě, tedy do ráje, vrcholek měl být posledním místem, z kterého se odrazil.

Hinduisté věří, že otisk je Shivův, zanechal jej zde během svého tance. Bez rozdílu vyznání, všechny, kteří se k vrcholu vydali, spojuje pokora k tradicím i přírodě, kterou lze pocítit v každé minutě strávené na hoře. A také bolavá lýtka po sestupu jsou jednotným znakem poutníků.

Svítání na Srí Pada
Svítání na Srí Pada
Krajina v okolí Delhousie
Krajina v okolí Delhousie

Byť není jasná obloha, začíná úsvit a rozjíždí se romantické představení, poutníci nocující na vrcholu pomalu vylézají ze svých spacáků, ostatní, zmoženi výstupem, mlčky sedí a pozorují úsvit, nad námi svítí hvězdy a pod námi se válejí mlžné mraky. V dálce létají ze šlehačkových mraků blesky. Za zvuku zvonků se na vrcholku vykonávají každodenní obřady.

Svou osamělostí nad okolním terénem působí Sri Pada skutečně jako brána do nebe, ačkoli i krajina pod ní nemá daleko k ráji. Cestou dolů obdivujeme bujnou krajinu, vodopády a daleké výhledy. Samanalakanda je jeden z názvů hory, znamenající v překladu Motýlí hora, jedná se o původní název Veddů, původních obyvatel Srí Lanky. Inspirován je motýly, kteří prý opravdu létají na vrchol umírat. 

Svítání na Srí Pada
Svítání na Srí Pada
Srí Pada
Srí Pada

Delhousie, půvabná ves pod kopci, je sama o sobě příjemným místem, kde silnice končí a rytmus určuje poutní období. Dostanete se do ní po silnici z Hattonu, který leží na překrásné železniční trase z Kandy do Elly. Po příjezdu na vás již bude čekat několik podnikavců s nabídkou ubytování.

Přestože většina cestovatelů využije Delhousie pouze jako základnu k výstupu, samo o sobě se jedná o půvabné místo k odpočinku, kdy slunná rána přecházejí v deštivá odpoledne a večery za poslechu srílanské písně Karkee z místního rozhlasu se stávají nezapomenutelné.

Krajina v okolí Delhousie
Krajina v okolí Delhousie

Tento článek vznikl za podpory srovnávače zájezdů NewTravel.cz. Zde najdete přehled zájezdů na Srí Lanku.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Kam motýli létají umírat, Srí Pada, Srí Lanka“

Komentáře