Ukliďme Česko!

ŽivotNaCestách se zapojil do dobrovolnické akce a stal se jedním z mediálních partnerů projektu Ukliďme Česko. Je jím hlavně proto, aby pomohl podpořit skupinu lidí, kteří s tímto skvělým nápadem přišli. Budeme rádi, pokud se připojíte i vy čtenáři a fanoušci našeho webu. Opravdu! Budeme na vás pyšní :)

O co v projektu Ukliďme Česko jde?

Ukliďme Česko – název akce je sám o sobě dost vypovídající. Jaké jsou cíle projektu a jaký je jeho průběh? Jde o očistu a revitalizaci přírody naší krásné země.

Černá skládka
Černá skládka, která se jen tak sama neudělá a sama neuklidí.

Mně osobně je někdy velmi smutno, když se projíždím na kole krásným lesem a ejhle – v příkopu u cesty zahlédnu veškeré kuchyňské vybavení. Pokaždé si v duchu řeknu: „Sakra lidi, to se vám vyplatí to vézt 5 km do lesa namísto půl kiláku do sběrného dvora?“ Díky projektu Ukliďme Česko mám nyní možnost se zapojit, bojovat a pomáhat a to si pište, že to dělat budu, stejně tak jako stovky dalších lidí!

Máme hned několik možností, jak se zapojit:

Organizátor místní úklidové akce

Dobrovolník úklidové akce

Mapování černých skládek – pomocí mobilní aplikace ZmapujTo

Finanční podpora akce

Nehezký pohled
Nehezký pohled

Veškeré potřebné informace o projektu najdete na internetových stránkách Ukliďme Česko zde.

ŽivotNaCestách bude nyní pravidelně publikovat tiskové zprávy a informovat o průběhu úklidu a novinkách.

Zde je první informace o připravované úklidové akci:

Druhý ročník úklidové akce Ukliďme Česko se koná již tento víkend v sobotu 18. dubna a mapa naplánovaných dobrovolnických úklidů přírody a obcí je již hustě zaplněná. Uklízet se bude na minimálně 750 místech po všech koutech České republiky.

Organizátoři místních úklidů, tedy lidé, kteří na svá bedra vzali zodpovědnost za přípravu a realizaci jednotlivých akcí, jsou velmi různorodí. Z logiky věci snad nikoho nepřekvapí zapojení neziskových organizací a zájmových spolků úzce spjatých s přírodou a životním prostředím. Nejsou to však jen “ekologičtí aktivisté”, kdo se chce aktivně podílet na řešení problému černých skládek a nepořádku v českých obcích a přírodě.

“Pro letošní ročník figuruje mezi 845 zaregistrovanými organizátory úklidů i 140 škol, 310 obecních úřadů nebo 25 firem. V oblasti zapojení firem máme do budoucna ještě co dohánět, ale velmi si vážíme příkladu, který svou účastí na akci dávají zaměstnanci firem jako E.ON či ŠKODA AUTO,” sdělil nám Radek Janoušek, jeden z organizátorů akce.

ukliďme česko, holky, úklid, ochrana přírody
Zapojit se může každý.

A nebude to jen uklízení, čeho se dočkají účastníci Ukliďme Česko. V mnoha případech si organizátoři úklidových akcí pro dobrovolníky připravili i další program. Tak například v Čejkovicích se úklid pořádaný v rámci Dne Země propojí s kuličkiádou, land artem a divadlem, velemínský úklid zase zpestří doprovodný program, v němž své umění ukáží třeba sokolníci. Pro účastníky brněnských úklidů je nachystána večerní afterparty v klubu Bastila, kde zahraje DJ Foltýn.

“V letošním roce také evidujeme velký počet cyklo-úklidů, kdy účastníci zvelebí okolí cyklostezek a ještě si při tom zasportují,” podotkl další z organizátorů akce Miroslav Kubásek.

A nejen ze sedel kol, uklízet se bude i z lodí, například v Karlových Varech, kde se chystá úklid řeky Ohře a jejích břehů. Je třeba zmínit, že tyto aktivity jsou plně v režii dobrovolných organizátorů místních úklidů, kteří mají zásadní podíl na uskutečnění celé akce.

Pomozte jim zúročit úsilí, které do příprav úklidů vložili, a přidejte se také! Mapu připravovaných úklidů naleznete na www.UklidmeCesko.cz/map. Vyberte si ten svůj a přidejte se k ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi, senátorce Ivaně Cabrnochové, předsedkyni Strany zelených Janě Drápalové a řadě primátorů a starostů, kteří se úklidů aktivně zúčastní. A možná přijde i Viktor Čistič…

Každopádně už o tomto víkendu v sobotu 18.4. jdeme na to!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

1 komentář u „Ukliďme Česko!“

  1. I v těch krásných krajinách je k vidění neskutečný bordel.. pytlíky, obaly, lahve.. účastníci akce zaslouží velkou pochvalu.

Komentáře