Ukliďme Břeclav!

V sobotu 25. 3. 2017 proběhne pátý ročník akce na úklid přírody pořádaný ve spolupráci Duhovky SVČ Břeclav a Lesů ČR. Od roku 2013 se každé jaro uklízí areál v okolí vstupu do lesa Kančí obora. Z okolí pivovaru, zimního stadionu, Včelínku, úpravny vody a dalších míst už se díky stovkám dobrovolníků vysbíraly tuny odpadu.

A akce určitě neztrácí dech. Ba naopak. Několik různých úklidových akcí se spojuje pod jednu velkou s názvem „Ukliďme Břeclav!“. Očekává se další šíření povědomí, připojování dalších skupin a rozšiřování do dalších lokalit.

Kromě zmíněné lokality se na jaře 2017 bude pod společnou organizací uklízet v pátek 24. 3. 2017 ve staré Břeclavi, kde děti z prvního stupně budou uklízet okolí řeky Dyje. V sobotu dopoledne se k akci přidají odsouzení z věznice Břeclav a Poštorná.

V hlavním termínu akce se již tradičně přijdou zúčastnit členové Junák Skauti, YMCA skauti, členové občanského sdružení Lužánek, hokejisti z břeclavských Lvů a členové Kraso Břeclav, členové kroužků Duhovky, zaměstnanci Lesů ČR, říční popeláři, Povodí Moravy, IQ Roma Servis a řada jednotlivců, rodin, aktivních spoluobčanů a dalších.

Každý z návštěvníků vkládá kus sebe a svého času do zkrášlení místa, ve kterém žije. Místo aby strávili sobotní odpoledne jiným způsobem, tak stále ve větším počtu přicházejí uklízet odpad po svých spoluobčanech, protože jim není naše příroda lhostejná.

V roce 2013 na akci přišlo 20 účastníků a v roce 2016 to bylo už 200. Právě kvůli růstu akce se plánuje i podzimní termín úklidu v prostoru za fotbalovým stadionem Tatran a nemocnicí.

Od roku 2018 se plánuje další spojení aktivit podobného rázu v Břeclavi a rozšíření do lokalit v Poštorné i jinde.

Ve stejném roce se plánuje také přechod akce pod Ardea Břeclav – základní článek Hnutí Brontosaurus, které plánuje rozšíření o další aktivity pro děti, mládež i dospělé.

Akci zaštituje hlavní organizátor celostátního úklidu „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Původní záštitu úklidových akcí poskytoval Český svaz ochránců přírody v rámci celosvětové kampaně „Ukliďme svět“. Hlavním sponzorem je Nadační fond Veolia a Lesy České republiky.

Všichni, kteří se do akce zapojili či zapojí, si zaslouží velké poděkování.

Komentáře