Hodinky, které vás naučí dýchat

Zkusili jste se někdy soustředit na své dýchání? Většina lidí dýchá pouze povrchově. To znamená, že při každém nádechu využíváte jen část celkové kapacity svých plic. Povrchové dýchání sice splní svůj účel, ale mozek a buňky celého těla jsou méně okysličené, což se snadno podepíše na našich pracovních a sportovních výkonech, náladě nebo psychické pohodě.

Pokud jste někdy pozorovali profesionálního sportovce před závodem nebo po něm, možná jste si všimli, že dýchá jinak. Zatímco u většiny lidí nádech rozpíná hlavně hrudní koš a břicho se prakticky nepohne, u sportovců je tomu naopak. Hrudník je v klidu, břicho pracuje. A to je ten správný způsob, jak dýchat. Říká se mu brániční dýchání nebo dýchání do břicha. Při dýchání do břicha na rozdíl od povrchového dýchání zapojujete bránici a využíváte kapacitu svých plic na maximum.

Zkuste si to sami. Jednu ruku si položte na hrudník, druhou na břicho a pomalu se zhluboka nadechněte ústy. Ruka na hrudníku by se neměla pohnout nahoru, protože se hrudník nezvedá, ale rozpíná do stran, naopak horní část břicha se vyklene nahoru.

Proč nedýcháme správně?

Nejčastěji může za naše špatné dýchání dlouhodobé vystavení stresu nebo špatné držení těla. Stres nás nutí dýchat mělce a rychleji, což způsobí únavu a malátnost, ty ovlivňují kvalitu naší práce i osobního života a už jsme opět ve stresu. Začarovaný kruh. Jak z něho ven?

Naučit se opět správně dýchat nejde jinak než pravidelnými dechovými cvičeními. Dají se praktikovat kdekoliv a kdykoliv, bez jakékoliv neskladné sportovní výbavy nebo závislosti na počasí. Každý den pár minut a odměnou vám bude víc energie, zlepšení ve sportu, větší pracovní efektivita a hlavně odolnější psychika. Se správným dechovým cvičením si totiž dokážete snadno poradit s trémou i stresem. Ne náhodou se správný způsob dýchání považuje za klíčový ve vrcholovém sportu, bojových uměních i v józe. Hluboké dýchání vás zkrátka nakopne, posune vaše výkony a lépe si budete uvědomovat své tělo a naslouchat mu.

Jak ovládnout své dýchání

Dechová cvičení patří mezi nejjednodušší způsoby, jak na sobě zapracovat. Návodů na dechová cvičení existují stovky. Můžete zkusit stejně dlouhý výdech i nádech, nabudit se delším nádechem než výdechem nebo se naopak naučit zklidnit, pokud bude výdech trvat delší dobu než nádech. Časem se možná dostanete i k tréninku zadržování dechu.

Cvičení dělá mistry. A právě takovými mistry v dýchání jsou freediveři. Jestli vás láká potápění, ale váš zájem opadá při představě, že se do hlubin potápíte s tlakovou lahví na zádech a hlavou plnou věcí, na které musíte myslet, bude freediving sport právě pro vás. Stačit vám bude pevná vůle, mentor (a později parťák, kterému opravdu důvěřujete) a hodinky na měření doby strávené pod hladinou. Po absolvování freedivingového kurzu nebudete mít problém zůstat pod vodou i třeba 5 minut bez pocitu nepohodlí. Jen vy, průzračná voda, kam oko dohlédne, a nekonečný klid. Už se vám začíná v hlavě rýsovat plán na léto? :)

Davosa Apnea Diver – hodinky podle vrcholového freedivera

Nikolay Linder patří mezi vrcholové freedivery. Má za sebou 5 světových rekordů v dálkovém potápění pod ledem a 2 německé rekordy v dálkovém potápění v jezeře. A právě ve spolupráci s ním navrhl švýcarský výrobce hodinek Davosa hodinky na míru potřebám freediverů. Jde o hodinky, které svými parametry spadají do kategorie potápěčských, ale dostalo se jim malého vylepšení. Prstenec okolo ciferníku je speciálně přizpůsoben dechovým cvičením, které tak můžete provádět při cestování, ve frontě v obchodě nebo třeba při čekání na letišti.

K měření při dechových cvičeních sice můžete používat stopky nebo si počítat v duchu, ale někomu se lépe soustředí, když nemusí sledovat ubíhající číslice na displeji a znovu nastavovat další kola měření. Proto mají hodinky Davosa Apnea Diver prstenec pod lunetou barevně rozdělený na fáze sloužící k nádechu, zadržení dechu a výdechu. Modrá barva značí nádech trvající 5 sekund, během 15 sekund pohybu hodinkové ručičky v bílé části zadržíte dech a posledních 10 sekund v červené zóně probíhá výdech.

Další praktickou vychytávkou hodinek je možnost odepnutí hodinek z řemínku (stačí odšroubovat korunku). Pak už jen odklopíte část pouzdra, která vám poslouží jako stojánek a můžete se pustit do dechových cvičení. Při vracení korunky zpátky na její místo ji ale nesmíte zapomenout důkladně utáhnout.

Pro potápěčské hodinky bývá typický přehledný ciferník s výraznými indexy a ručičkami, ve kterém se snadno zorientujete jedním pohledem i pod vodou. Hodinky Davosa Apnea Diver mají navíc konec vteřinové ručičky červeně zvýrazněný, aby bylo odečtení cenných vteřin ještě snazší. Ve výbavě mají hodinky i kvalitní luminiscenci SuperLuminova na ručičkách a indexech, takže přehled o čase neztratíte ani ve zakalené vodě nebo v šeru.

Model Davosa Apnea Diver má automatický pohon a rozměrem pouzdra 46 mm se řadí mezi středně velké hodinky. Potopit se s nimi můžete až do hloubky 50 m. Kvalitní pryžový řemínek je už jen posledním detailem, který použití hodinek ve vodě ještě zpříjemní.

Překvapení se dočkáte i při pohledu na balení, ve kterém jsou hodinky dodávány. Nečekejte žádnou nudnou papírovou krabičku. Hodinky jsou uloženy ve speciálně upraveném voděodolném kufříku spolu s návodem, náhradním pryžovým řemínkem a nářadím pro jeho výměnu.

Freediverský model hodinek Davosa má také další alternativy, které se odlišují například černou PVD úpravou pouzdra a korunky. Více informací, fotek a další modely Davosa Apnea Diver najdete na helveti.cz.

A jak jste na tom se správným dýcháním vy? Snažíte se o to, nebo za sebou už máte roky praxe i freedivingový kurz?

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře