Almaty – město jablek a nádherných výhledů

Bývalé hlavní město Kazachstánu Almaty (v překladu jablko) se nachází na úpatí Ťan Šanu, což z něj dělá jedno z nejzajímavějších měst republiky. Přímo z města si lze užít nádherný výhled na zasněžené vrcholky hor. Pokud v tom tedy zrovna nebrání oblak smogu. Holt v ekologii má země ještě co dohánět, vše je ale v plánu nyní nově a opět zvoleného prezidenta Nazarbaeva.

Cestování po Kazachstánu je nejsnazší pomocí vlaků. Ty jsou poměrně přesné i v krutých zimách a pro nás Evropany i dost levné, pokud se člověk spokojí s 2. třídou, která je rozhodně více než dostačující. Cestuje se většinou na velké vzdálenosti, takže strávit ve vlaku 12 hodin není žádná věda. V takovém případě se nabízí lůžkové vozy, ve kterých dostanete povlečení a po ránu horkou vodu na čaj či oblíbené vietnamské nudlové polévky.  Doprava ve městech je možná pomocí oficiálních taxi či autobusem za pár tenge (v Almatě dokonce i nejmladším metrem na světě, které se svými 7 zastávkami slouží spíše jako atrakce než užitečný dopravní prostředek).

Almatské metro
Almatské metro

Dobrodruhům však doporučuji zkusit si stoupnout k silnici a stopnout si jedno z projíždějících aut. Je zde totiž normální, že si lidé, třeba právě vracející se z práce, rádi přivydělají nějaký ten peníz navíc tím, že vás odvezou, kam je libo.

Co se týká domluvy, nejvíce se nabízí ruština, což pro nás Čechy není zas až takový problém – za pomocí rukou a nohou se s rusky mluvícím člověkem vždycky nějak „dogovorím“. S angličtinou pochodíte spíše (i když také ne vždy) ve větších městech, jako je Astana nebo Almata. Tolik k cestování po Kazachstánu.

Jednou z pro mě nejzajímavějších atrakcí města samotného je ortodoxní katedrála Nanebevzetí (Holy Ascension Cathedral, Zenkov’s Cathedral), jejíž konstrukce je celá ze dřeva a pochází ze začátku 20. století. Jako jedna z mála tedy přežila zemětřesení roku 1910.

Katedrála na Nebevzetí
Katedrála Nanebevzetí

Muzea, parky, sochy či alespoň fotky současného prezidenta můžete zahlédnout, kam se podíváte. Jedno z muzeí prezidenta se nachází i ve Státním muzeu Kazachstánu, kde se mimo informací o jeho osobě dozvíte i mnoho k historii státu, kterým kdysi procházela hedvábná stezka a který si prošel nájezdy Čingischána, což ho poznamenalo na dlouhá léta a staletí. Některé popisky u vystavených exponátů se zde nacházejí mimo ruštiny a kazaštiny také v anglickém jazyce.

Park prezidenta v Almatě je rozlehlý areál skrývající také největší fontánu města.

Prezidentský park
Prezidentský park

Jedno z dalších míst zasvěcených prezidentovi a hrdé republice vůbec je Náměstí republiky, kde se mimo hrdě se tyčící monument Nezávislosti nachází i sídlo prezidenta. Pozor však na fotografování různých státních budov zblízka, stalo se nám, že k nám člen ochranky se samopalem v ruce přišel a osobně nám fotku budovy z fotoaparátu vymazal.

Náměstí republiky
Náměstí republiky

Pokud si nechcete nechat ujít pohled nejen na celé město, ale také na zasněžené vrcholky Ťan Šanu, zajisté se vyplatí dojet lanovkou na televizní vysílač Kok-Tobe, (v překladu zelený kopec) nacházející se v nadmořské výšce 1 100 m. V době naší návštěvy však byla lanovka mimo provoz, pěšky se dostat na kopec bylo s našimi časovými možnostmi nemožné a autem pěkný kus po silnici vedoucí okolo celého kopce.

Pro milovníky zimních sportů – v Almatě se nachází také komplex pěti skokanských můstků pro skoky na lyžích Sunkar. Za menší „vstupné“ se tam lze dostat v noci a užít si nádherný výhled.

O čem bych se také ještě ráda zmínila, je 140 let starý The Green Bazaar (Zelený trh), na kterém můžete koupit všechno možné od suchých plodů, tradičního kurtu či kumysu (zkvašené koňské mléko, které jsou Kazaši na venkově schopni pít v létě po litrech) přes suvenýry až po koňské maso. Co bych také doporučila vyhledat, je zkvašené velbloudí mléko shubat či tradiční odrůdu jablek jménem Aport, legendu mezi jablky, pěstovanou v oblasti Almaty po více jak 100 let.

Chutě zeleného bazaru

Zelený bazar

Opravdové bohatství se však podle mě nachází až několik kilometrů za Almatou směrem k horám. Taková místa bych zařadila do kategorie „Places to see before you die.“

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Almaty – město jablek a nádherných výhledů“

Komentáře