Nauč se španělsky a salsu v Guatemale!

Pokud se chystáte na cestu Střední Amerikou, umět španělsky nebude vůbec na škodu. Angličtina je sice super, ale místní se s ní většinou neobtěžují. Což na jednu stranu dává cestování to pravé kouzlo neznáma. Objednáte si a nevíte, co dostanete. Na druhou stranu vás ale tahle bariéra může ochudit o spoustu zajímavých příběhů místních lidí a poznatků o různých místech.

Španělština v Guatemale

Pro cestovatele se nejoblíbenější školy španělštiny a také jedny z těch nejlevnějších nachází v Guatemale. Zde máte více možností. Španělština je v Guatemale druhým jazykem. Prvním je jazyk Maya. Přesto jsou školy na prvotřídní úrovni a španělsky se domluvíte všude a v současné době i častěji.

Antigua

Nejproslulejším městem španělských škol je Antigua – krásné město plné života, ale bohužel pro svou světoznámost také turistů. Ačkoliv je to takové městečko pro skvělý životní styl, obklopené sopkami a horami, po pár dnech zde jsme si řekli, že to není to pravé místo pro nás.

Kurzy španělštiny v Guatemale
Jak se španělsky řekne ananas?

Kamkoliv jsme přišli do kavárničky, která úplně lákala ke studiu španělštiny, všude na nás rovnou začali mluvit pracující cestovatelé anglicky. Kde bychom tak mohli procvičit naši španělštinu? Dokonce i na tržnici na mě místní trhovci pokřikovali anglicky… To už byla poslední kapka a museli jsme vyrazit najít tu správnou školu španělštiny někam jinam.

Xela – město, kde jsme se naučili španělsky

Quetzaltenango neboli Xela je městečkem nacházejícím se 160 km západně od Antigui. Městem ne až tak krásným, ale s udrženým kouzlem místních kultur a španělštinou všude, kam přijdete. A také se spoustou zajímavých míst v okolí. To je to pravé pro nás!

Xela Guatemala
Xela v Guatemale

Obešli jsme řadu škol doporučovaných Lonely Planet, ale také naším hostelem. Různé ceny, různé možnosti. Vybrali jsme si tu z hostelu – školu El Portal, protože nám tam přišli všichni nejmilejší od první chvíle, kdy jsme se přišli jen podívat.

Zůstaň v rodině a poznej opravdový život místních

Za výhodu považujeme to, že máte možnost zůstat v jedné z místních rodin. V domě rodiny pak budete mít vlastní pokoj a třikrát denně jídlo. Stejně jako v Čechách, oběd je největším pokrmem dne. Naše rodinka měla tři děti a psa.

rodina v guatemale

Nejmladšímu Rafaelovi byly 4 roky a byl neuvěřitelně aktivní a společenský. Pokud jsme byli doma, většinu času trávil v naší společnosti, rád si hrál s mojí cestovní obručí. Byla tam sranda. ;) Když si zrovna nehrajete s jedním z dětí, španělštinu můžete procvičovat konverzací u snídaně, oběda i večeře.

Rodiny, ve kterých můžete bydlet, jsou vždy v bezpečných čtvrtích a nejsou daleko od školy ani od centra. Navíc, pokud se vám v rodině nebude líbit, můžete si kdykoliv požádat o změnu.

Intenzivní kurzy španělštiny v Guatemale

Většina škol nabízí intenzivní kurz 5 hodin denně, 5 dní v týdnu. Protože jsme si řekli, že zůstaneme dva týdny, vzali jsme tuto variantu. Za týden školy a pobyt v domácnosti jsme zaplatili 1 200 Q, což je v přepočtu 4 000 Kč. S našimi náklady jsme se dostali na nejnižší hranici za dobu našeho cestování.Kurzy španělštiny v Guatemale

Španělsky ve stylu učitel – žák

Výuka probíhá ve stylu jeden učitel – jeden žák. Osvědčená a praktická metoda. S učitelem se stanete kamarádi a kurz je pro vás mnohem více přínosný než ve skupině. Učíte se svým tempem. Navíc se učíte celou dobu ve španělštině. Angličtina se používá minimálně pro vysvětlení pojmů či slovíček.

škola španělštiny

Během výuky máte k dispozici kávu, čaj, vodu a během jedné půlhodinové pauzy také sušenky a chleba.

Za dva týdny jsme se naučili časy minulé i budoucí, plno slovíček a dalších gramatických vychytávek. Bylo to náročné, dostávali jsme spoustu domácích úkolů a vstřebat všechny ty informace nám ještě dalších pár dní potrvá, ale stálo to za to. Teď máme ještě spoustu času na procvičování ve Střední i Jižní Americe.

kurz španělštiny guatemala

Samozřejmě školy nabízí také možnosti pro méně náročné. Můžete tedy zvolit 3 nebo 4 hodiny výuky denně. Což bych doporučovala, pokud máte v plánu učit se španělsky déle. My jsme se po dvou týdnech opravdu těšili na „prázdniny“. :)

Salsa jako mimoškolní aktivita

Mimo jiné vám škola také nabízí řadu mimoškolních aktivit pro odpoledne či víkendy. Výlety do okolních vesniček, ochutnávky místních specialit, lekce salsy, společné návštěvy tržnic a  tvoření guacamole či ovocného salátu. Ve škole se nudit nebudete!

Osobně jsem si rovnou plnila další sen. Využila jsem toho, že zůstáváme na jednom místě delší dobu a na týden jsem si také naplánovala privátní lekce salsy. 10 hodin soukromých lekcí a 4 hodiny lekcí skupinových za 500 Q – 1 600 Kč.

salsa kurz Guatemala

Samozřejmě v Antigui i v Xele na vás čeká spoustu tanečních škol, které vám opět nabízí různé ceny a různé možnosti.

Pokud vám pak po náročných dnech stále zůstane nějaká energie, salsu i španělštinu můžete procvičit v jednom z místních tanečních klubů.

Výsledek po dvou týdnech – umím tančit salsu i bachatu a k tomu si popovídat španělsky! :)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře