Výroba čokolády v Guatemale podle mayských tradic

V dnešní moderní době si už jen těžko dovedeme představit život bez všelijakých kuchyňských vymožeností. Proto se s vámi
musím podělit o moji guatemalskou zkušenost – výrobu čokolády podle tradiční mayské receptury u jedné z místních rodin.

Guatemala je považována za srdce mayského světa. Můžete tu tedy narazit také na tradiční mayské rodiny. Nijak zvláště se nevymykají těm ostatním. Rodina, kterou jsem poznala, mezi sebou mluvila španělsky a maysky. Starší členové mluví pouze jedním z jazyků Mayů.

Mayská rodina v Guatemale
Mayské děti

Během jedné hodiny jsme byli představeni nejspíše celé rodině, která má zhruba 15 členů – 3 generace. Všichni se podílejí na chodu domácnosti, vyrábí a prodávají své výrobky, pečují jeden o druhého. Žijí v domku poskládaném ze všech možných materiálů – od dřeva až po železo – a je lemován prádelní šňůrou.

Seznámení se s kakaovníkem

Kakaovník Guatemala
Kakaovník

U vchodu do domku nám otec rodiny ukázal strom kakaovníku a plody, z nichž se následně získávají bobule kakaa. Jeden plod rovnou utrhl a posléze rozkrojil, abychom mohli ochutnat kakao i syrové. Překvapilo nás, že bobule vlastně chutná sladce.

Byli jsme pozváni do světnice – tmavá, malá místnost se zemitou podlahou, kde pobíhaly děti, slepice a kočka. Všichni byli nadšení, že někdo přišel, a mile nás uvítali. Ačkoliv všude v domku vládne improvizace a očividně život je tu opravdu prostý, je zde skvělá atmosféra a svým neobvyklým způsobem čisto a uklizeno.

Následně jsme se pustili do samotného procesu, kdy jsme si samozřejmě vše mohli také vyzkoušet.

Jak probíhá výroba čokolády podle mayské tradice

Kakaovníkové bobule už byly připravené, na slunci usušené. My už jsme je pouze upražili na kamenné desce na ohni. Kakao se nesmí spálit, musíte tedy poctivě míchat. K míchání nám skvěle sloužilo malé dřívko připomínající rozdělávání táboráku. ;)

Výroba čokolády
Výroba čokolády

Pražení trvalo zhruba 30 minut. Pražit kakao celou dobu sama, upřímně bych se u ohně asi upekla.

Po upražení se vše pěkne ručne rozdrtí na kamenném hmoždíři. Je to pěkná dřina, a to jsme čokolády nevyráběli zas tak velké množství.

Výroba čokolády v Guatemale
Drcení

Následně se přidají další suroviny k dochucení. Cukr, rozdrcená skořice, sušené mléko a trochu vody a vše se pěkně rozpracuje do těstové podoby. Pak už můžete rovnou jíst. Čokoláda má trvanlivost 2 týdny, pokud ji nezmrazíte.

Do hmoždíře jsme potom nalili trochu horké vody na umytí… a po chvilce jsme si každý z nás a celá rodina užili i hrneček horké čokolády.

Ačkoliv po místnosti běhala kočka i slepice, vždycky když jsme si cokoliv zkoušeli, jsme si poctivě museli umýt ruce. Ano, na hygienu tu dbají. :)

Rodina v Guatemale

S dětmi jsem si chvilku hrála a každému z nich jsem ukázala, jak se fotí. Byli nadšení. Taková upřímná dětská radost se nezapře. Navíc, kdo z nás v 10 letech umí vyrobit čokoládu?

Finanční podpora místních rodin za čokoládu

Samozřejmě jsme za celou zkušenost něco málo zaplatili (50 Q = cca 200 Kč), ale stálo to za to. Ačkoliv to vše bylo zprostředkované přes hostel, peníze jdou rovnou rodině, což mě mile potěšilo.

Odnesli jsme si vlastnoručně vyrobenou čokoládu a dobrý pocit, že jsme pomohli alespoň malinko zlepšit životní situaci jedné místní rodině. Takovéhle zážitky a zkušenosti nám nikdo nevezme. :)

DSC_0756

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Výroba čokolády v Guatemale podle mayských tradic“

Komentáře