Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

V listopadovém článku jsme se vydali do jihomoravských Dolních Kounic. Už tehdy jsem přislíbil, že se samostatně podíváme na jednu z největších zajímavostí tohoto tajuplného městečka – na zříceninu kláštera Rosa coeli.

Celkový pohled na klášter. Tudy budete vcházet do jeho prostor.
Celkový pohled na klášter. Tudy budete vcházet do jeho prostor.

Rosa coeli (Růže nebeská) je tedy patrně nejvýznamnější historická památka města. Tato zřícenina premonstrátského kláštera je zároveň velmi mystickým a fotogenickým místem. Představíme vám jej tedy v naší fotogalerii.

Pohled na klášter z boční strany, směrem od zámku.
Pohled na klášter z boční strany směrem od zámku

Do kláštera se vchází gotickým portálem. Výrazným prvkem je tu vyobrazení Krista, podél jeho reliéfu jsou písmena alfa a omega; mají značit, že Kristus je počátkem i koncem všeho. Portál je zakončen štítem s kamennou osmilistou růží. S tímto souvisí rovněž označení kláštera: Rosa coeli = růže nebeská = Panna Marie, které byl klášter zasvěcen.

Rosa coeli - vstupní portál
Rosa coeli – vstupní portál

 

Rosa coeli - rekonstruované části vnitřních prostor kláštera
Rosa coeli – rekonstruované části vnitřních prostor kláštera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Křížová chodba – nachází se tu 20 polí křížové klenby a několik náhrobků.

Křížová chodba kláštera Rosa coeli
Křížová chodba kláštera Rosa coeli

Rajská zahrada – najdeme ji ve vnitřním prostranství kláštera. V zahradě jeptišky pěstovaly byliny a květiny. Uprostřed zahrady je zasypaná studna. Pověst praví, že ve studni je schovaná zlatá kachna, která každý rok snese stříbrné vejce. Další zajímavostí, která se ke studni váže a přispívá k tajemnosti Dolních Kounic, je (prý) existence tajné podzemní chodby až na zámek.

Pohled z prvního patra přes rajskou zahradu
Pohled z prvního patra přes rajskou zahradu
Takto časem zarostly vnitřní prostory kláštera. Současně je ale možné na fotce vidět udržovací práce (zastřešení a nezbytné zdenické práce)
Takto časem zarostly vnitřní prostory kláštera. Současně je ale možné na fotce vidět udržovací práce (zastřešení a nezbytné zdenické práce).
V celém areálu kláštera najdete relikty a úlomky původní stavby
V celém areálu kláštera najdete relikty a úlomky původní stavby.

V roce 2000 přešel klášter do vlastnictví Biskupství brněnského. V areálu kláštera se konají v posledních letech i divadelní představení, výstavy a rovněž koncerty pod širým nebem, které v těchto prostorách musí mít určitě neopakovatelnou atmosféru.

Pokud vám prostory kláštera přišly povědomé, byť jste o něm nikdy neslyšeli, pak prozradím, že se tu natáčela pohádka O statečném kováři či jedna epizoda Četnických humoresek.

Klášter je otevřen od dubna do října o víkendech a státních svátcích, v červenci a srpnu pak od úterý do neděle. Vstupné je nízké: 30,- Kč.

[wpgmappity id=“113″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře