Tampere – za salsou, do kina i do muzea

Finsko miluju! Strávila jsem tady více než rok, i když s přestávkami. A celá tato severská země se mi dostala pořádně pod kůži. Dnes se do Finska vracím, kdy můžu, a stále se učím nové věci a poznávám nová místa. Naposledy jsem dvakrát strávila několik dnů v Tampere a prošmejdila toto město křížem krážem.

Typický pohled v Tampere - kouřící komín a socha na mostě pro pěší, prý revolucionáři.
Typický pohled v Tampere – kouřící komín a socha na mostě pro pěší, prý revolucionáři

Divadlo, kino i latinskoamerická salsa

Tampere je město, do kterého si můžete zajet ve kteroukoliv roční dobu a vždycky si najdete dostatek aktivit a zábavy. Během celého roku probíhají nejrůznější festivaly, hudební, divadelní, taneční. Město je známé jako severské centrum salsy, takže v podstatě každou noc můžete vyrazit například za tímto latinskoamerickým tancem. K návštěvě se nabízí řada klubů, některé hrají salsu i několikrát v týdnu. Tak například Bar Gloria na ulici Hämeenkatu 24 hraje každý pátek. Za vstup zaplatíte 5 € a případně ještě 3 € za odložení kabátu v šatně (finská specialita). V sobotu pak vyražte na akci Fiesta Cubana (otevřeno 21:00 – 2:30, adresa Kuoppamäentie 10), vstup stojí také 5 €. Pondělní akce Afrolatin night v restauraci Semafori na ulici Rautatienkatu 25 vás naopak nic stát nebude, sami se na místě můžete rozhodnout, zda jim necháte dobrovolné vstupné. Začíná se tady ve 20 hodin a akce trvá do půlnoci.

Několikrát týdně si zajděte na salsu, ta vás pořádně zahřeje i během zimy. Finsko, země kterou (a ve které??) si zamilujete.
Finsko, země kterou (a ve které??) si zamilujete. Třeba na taneční párty latinskoamerické salsy…

Nebo máte rádi netradiční improvizované divadlo? Pak je Tampere jasná volba – přijeďte koncem května na mezinárodní festival!

Tampere hraje prim na finské divadelní scéně, někteří tvrdí, že více než hlavní město Helsinki. Vstupné vás podle typu představení bude stát 15 – 20 € (na program se určitě přeptejte v informačním centru na Rautatienkatu 25 A). A pokud váháte, protože neumíte finsky, vůbec nemusíte. Řada představení je v angličtině.

Kehräsaari, místo, kde to žije kulturou. Najdete zde například kino Niagara.
Kehräsaari – místo, kde to žije kulturou. Najdete zde například kino Niagara.

Ve Finsku existuje řetězec multikin Finnkino, kde najdete nejnovější filmy jako v našich multikinech. (Ceny kolísají od akčních 7 € až po běžné lístky za 15 €.) V Tampere bych vám ale doporučila malé artové kino Niagara (Kehräsaari, 6 €). Finové nemají ve zvyku filmy dabovat, takže pokud zvládáte angličtinu, nebudete mít problém něco si z nabídek vybrat.

Muzeum špiónů či muzeum starých dělnických domků

Nevím jak vy, já nejsem zrovna typ, co běhá po muzeích. Ale v Tampere jsem objevila muzea, která se mi líbila tak, že bych je doporučila opravdu každému.

A jak si kdysi hrály děti? I na to odpoví Muzeum dělnické třídy.
A jak si kdysi hrály děti? I na to odpoví v muzeu původního dělnického bydlení.

Tampere je původně městem pracující dělnické třídy. To se odráží jak v architektuře, tak i v některých odlišnostech, které si stále zachovává oproti zbytku Finska. A to vše vám krásně vysvětlí a názorně ukáží při prohlídce expozice v muzeu původního dělnického bydlení (Amuri Museum of Workers‘ Housing, vstup 7 €). Nebo si zajděte do muzea špionáže (Vakoilumuseo, 8 €) a věřte mi, že nudit se nebudete!

Někdy nebylo ani na tapety, tak se tapetovalo novinovým papírem. Jedna z nejstarších částí expozice v muzeu.
Někdy nebylo ani na tapety, tak se tapetovalo novinovým papírem. Jedna z nejstarších částí expozice v muzeu.

Návštěva Údolí muminků

Pro stejně postižené blázny ovlivněné japonským animovaným seriálem o skřítcích muminech je nezapomenutelným zážitkem vstup do muzea skřítků Muminků Tove Janssonové (Tamperen Taidemuseon Muumilaakso, 7 €). Pokud jste si tak jako já kdysi zamilovali tu lehce melancholickou atmosféru příběhů, tak do ní v Údolí muminků vplujete a zapomenete na všechno kolem. Ano, trochu infantilní. Ale nezapomenutelné. Myslím, že jedině na severu mohou vymyslet příběh pro děti, u kterého je vám lehce melancholicky…

Skřítek Mumínek...Při letošní návštěvě už jsem ho v Tampere nepotkala, ale muzeum je stále připraveno k návštěvě.
Skřítek Mumínek…Při letošní návštěvě už jsem ho v Tampere nepotkala, ale muzeum je stále připraveno k návštěvě.

No a pak je tu spousta muzeí jako městské muzeum Vapriiki, Leninovo muzeum, Muzeum panenek, ale do těch už jsem nešla… Pokud zajdete, můžete mě doplnit, ráda se dozvím, jak se vám tam líbilo.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

Komentáře