Za zpožděný let můžete získat odškodnění až 15 000 Kč

Jestliže byl váš plánovaný let zpožděn o více než 3 hodiny, a navíc byly splněny základní podmínky, vzniká vám nárok na finanční odškodnění, které se pohybuje v rozmezí 6 000 – 15 000 Kč. Pokud zrovna letíte na dovolenou či se z ní vracíte a na letišti vás odletová tabule informuje o změně času odletu, nezoufejte. I tato nepříjemná skutečnost v podobě zdlouhavého čekání se vám může vyplatit, a to doslova!

Splnění základních podmínek

Finanční odškodnění je kompenzací cestujícímu za vzniklé komplikace v letecké dopravě. Nárok na uplatnění reklamace však nevzniká automaticky, ale musí být splněny určité podmínky. Tyto podmínky jsou vymezeny nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 s účinností od roku 2005.  První stanovenou podmínkou je, že zpoždění na příletu musí přesahovat 3 hodiny. Současně se musí jednat o leteckou společnost se sídlem v EU či se předmětný odlet musí uskutečnit z území členské země EU. Jsou-li tyto základní podmínky splněny a ukáže-li se, že za zpoždění může prokazatelně letecká společnost, neváhejte, uplatněte svůj nárok a let reklamujte.

Je důležité upozornit na tzv. mimořádné okolnosti. Jedná se o situace, které nemůže letecká společnost vlastními silami ovlivnit. Pokud bylo zpoždění způsobeno mimořádnou okolností, pod kterou spadá např. nepřízeň počasí, přírodní katastrofy či problémy na letišti, cestujícímu nárok na odškodnění nevzniká.

Nejčastějším důvodem pro zpoždění letu, při kterém může cestující uplatnit svůj nárok, bývá technická závada letadla či nedostatek personálu dopravce. Většina leteckých společností si je povinnosti vyplatit odškodnění vůči cestujícím vědomá, a proto se snaží ze svých závazků vymlouvat na mimořádné okolnosti, ke kterým vůbec nedošlo.

Tip 1: Buďte obezřetní a vždy si důvod zpoždění ověřte!

Tip 2: Reklamaci zpožděného letu je možné u dopravce uplatnit až 3 roky zpětně!

Finanční kompenzace až 15 000 Kč

Výše finančního odškodnění za zpožděný let je stanovena nařízením a odvíjí se od letové vzdálenosti. Vzdálenost se měří metodou ortodromické dráhy letu, jedná se tedy o geograficky nejkratší vzdálenost, zaokrouhlenou na nejbližší kilometr, měřenou na povrchu zeměkoule. Z nařízení vyplývají tři kategorie finančního odškodnění:

  • 250 € u všech letů o maximální délce do 1 500 km,
  • 400 € u všech letů v rámci EU včetně přidružených států (Norsko, Island a Švýcarsko) delších než 1 500 km a u všech ostatních letů mimo EU o délce od 1 500 km do 3 500 km,
  • 600 € u všech letů nespadajících pod písmeno a) nebo b), tedy delších než 3 500 km.

Letíte-li například na dovolenou z Prahy do Bangkoku či do New Yorku, můžete v případě zpožděného letu získat nejvyšší možnou částku kompenzace, a to 15 000 Kč na cestující osobu!

Jak získat odškodnění při zpožděném letu?

Nevíte-li si rady, obraťte se na společnost Vaše nároky.cz a zadejte si případ na jejich webových stránkách. Společnost vámi zadaný případ nezávazně posoudí. Posouzení je zcela zdarma. Společnost funguje na principu NO WIN NO FEE, jejich jedinou odměnou je tedy pouze provize ze získané částky, která jim náleží pouze v případě úspěšně vyřešeného případu. Vy tedy nic neriskujete!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře