Odškodnění za zpožděný let - pohled z letadla přes křídlo na Londýn.

Odškodnění za zpožděný let

Zpoždění letu není nic příjemného. Pokud letíte na dovolenou, zkrátí se vám doba odpočinku o několik hodin, letíte-li však na obchodní schůzku, můžou být konečné scénáře mnohem horší. Chcete žádat odškodnění? Proč ne, ale nároky na kompenzaci jsou přesně dané, ne vždy kompenzaci získáte.

Lidé na leteckou společnost mohou podat stížnost hned z několika důvodů – jejich cestovní kufry jsou poškozené nebo ztracené, proběhla špatná rezervace na místo, dostali nekvalitní občerstvení a další. Nejvíce kritizované je však i nadále zpoždění letů.

Odškodnění za zpožděný let - zničený cestovní kufr

Zpoždění letadla

Není zpoždění jako zpoždění. Pokud se váš let zpozdí například z důvodu špatného počasí nebo stávkou, nemáte nárok na náhradu. Platí tedy, že pokud je zpoždění způsobeno něčím, co letecká společnost nemohla ovlivnit (silná bouře, sopečný popel, stávky…), finanční odškodnění nedostanete. Máte však nárok na občerstvení a telefonické hovory. Není nic příjemného, když letíte na dovolenou a dozvíte se, že letadlo, které pro vás přiletělo, srazilo při přistání ptáka a poškodil se tak motor. Může se stát, že na náhradní letadlo budete čekat až do dalšího dne. Jestliže se odlet přesunul přes noc, letecká společnost vám zajistí nocleh a bezplatně vás do hotelu odveze. I v tomto případě se jedná o mimořádnou událost, kterou nelze ovlivnit, na finanční odškodnění nárok nemáte.

Odškodnění za zpožděný let – ptáci nad pobřežím moře.

Zpoždění z technických důvodů

Pokud na letadle nefunguje například přetlakový ventil, zpoždění je alespoň 3 hodiny a pro let dlouhý do 1 500 km máte nárok na kompenzaci v hodnotě až 250 eur. V zásadě platí, že pokud je zpoždění delší jak 3 hodiny, máte nárok na finanční odškodnění, jehož výše se odvíjí od vzdálenosti cílové destinace (nad 1 500 km – až 400 eur; nad 3 500 km – až 600 eur).

Odškodnění za zpožděný let – pohled na motory na křídle letadla.
Odškodnění za zpožděný let – pohled na motory na křídle letadla

Jak uplatnit nároky?

S žádostí o odškodnění se můžete obrátit rovnou na leteckou společnost, pokud se s nimi nechcete dohadovat osobně, za poplatek můžete využít společnost, která odškodnění vymáhá. Pokud se váš let zpozdí, uschovejte si údaje o letence a zaznamenejte okolnosti (důvod a délku zpoždění, termín a způsob, jakým jste byli informováni – můžete vyfotit odletovou tabuli).

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře