Nenechte si věšet bulíky na nos. Dovolená nemusí vypadat jako v katalogu…

Chcete zažít nezapomenutelnou dovolenou, s vervou listujete v katalogu a hledáte příhodné místo? Ať už nakonec zamíříte kamkoliv, nenechte se zmást idealizovanými popisy a produktovými fotografiemi. Neberte to tak, že vás od cestování odrazujeme – naopak jde o skvělou příležitost, jak poznat svět. Raději si však sundejte růžové brýle, protože žádná destinace není dokonalá. A to i navzdory tomu, že je tak prezentována cestovkou.

Když popis píše někdo, kdo v dané zemi nikdy nebyl

Buďme konkrétní. Na co přesně byste si měli dát pozor? Skvělým příkladem zemí, které jsou prezentovány v tak trochu jiném světle, jsou některé z karibských destinací. Třeba taková Jamajka – z informací uvedených na webech cestovních agentur nabudete dojmu, že jde o ráj na zemi. Všudypřítomní vysmátí rastamani, kteří vás pozvou na jointa, dechberoucí přírodní scenérie a pohodová atmosféra jako nikde jinde.

01-nenechte-si-veset-buliky-na-nos-dovolena-nemusi-vypadat-jako-v-katalogu

Nic proti Jamajce – návštěva této karibské země je bezesporu velmi intenzivním zážitkem. Strávíte-li dovolenou v rámci hotelového resortu, pak se na vás budou místní skutečně usmívat a užijete si skvělé koupání na čisté pláži. Opravdová tvář Jamajky je ale mnohem drsnější. Místní jsou většinou přívětiví jen ze zištných důvodů, ulice jsou vesměs špinavé a některým částem je lepší se úplně vyhnout.

To samé platí také o Dominikánské republice a dalších karibských destinacích. Kdo oblast navštívil po vlastní ose a okusil běžný život, tedy nejen dovolenkovou idylu, rizika potvrdí. Všudypřítomná zamřížovaná okna a dveře jsou dostatečně výmluvná. Kde je chudoba, tam je logicky i kriminalita. Krádeže a přepadení jsou na denním pořádku.

02-nenechte-si-veset-buliky-na-nos-dovolena-nemusi-vypadat-jako-v-katalogu

Vyhněte se retušovaným fotkám, nebudete zklamaní

Že se „photoshopují“ modelky, je stará známá věc. Zkušený grafik dokáže hotové divy – ubere pár kilo, zvětší prsa, zvýrazní obličejové rysy… Stejně dobře upraví také fotografii dovolenkové destinace. Nezkušený cestovatel pak zažije rozporuplné pocity, když zjistí, že azuro není tak azurové a historické pamětihodnosti vypadají „trochu“ jinak než v katalogu.

Pokud přijmete fakt, že cestovní kanceláře mnohdy tahají zákazníky za nos, vyhnete se nepříjemnému zklamání. Je třeba si uvědomit, že nic není takové, jak se jeví z nablýskané fotografie. Nedílnou součástí koloritu mnoha exotických zemí je také chudoba a kriminalita. Samostatnou kapitolu pak tvoří subtropické počasí, které nemusí sednout každému. Potit se v třicetistupňovém vedru zkrátka není pro každého. A když se během pobytu setkáte s masivní tropickou bouří, zaručeně na ní budete vzpomínat ještě hodně dlouho.

03-nenechte-si-veset-buliky-na-nos-dovolena-nemusi-vypadat-jako-v-katalogu

Bez kvalitního cestovního pojištění je cestování zbytečně riskantní

Vhodně zvolené pojištění na cesty do zahraničí by mělo být samozřejmé, a to i v rámci Evropy. Během pobytu můžete onemocnět, zranit se nebo se stát terčem zlodějů. Snaha o úsporu v řádu desítek korun za den je naprosto kontraproduktivní. Pro jednotlivé zóny jsou nastaveny specifické tarify pro cestovní pojištění, ale ani nadstandardní ochrana v exotických destinacích není příliš drahá.

04-nenechte-si-veset-buliky-na-nos-dovolena-nemusi-vypadat-jako-v-katalogu

Pokud si na pojištění vzpomenete až na poslední chvíli, sjednejte si ho přes internet a zaplaťte kartou. Pojištění do zahraničí online se aktivuje v momentě, kdy se na účet pojišťovny připíše pojistné v plné výši – v případě úhrady kartou okamžitě.

Cílem tohoto článku nebylo demotivovat, ale upozornit na reálná rizika, která vám zástupci cestovních kanceláří neřeknou. Dost možná i proto, že nejsou příliš zcestovalí a mají na očích ony růžové brýle.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

3 komentáře u „Nenechte si věšet bulíky na nos. Dovolená nemusí vypadat jako v katalogu…“

  1. Na Jamajce jsme byli letos v breznu tri tydny,bez cestovky na vlastni pest a vubec nikde jsme nemeli pocit nebezpeci spise naopak,mimo turisticka mista byli lide jeste privetivejsi,prestoze je zde 99% populace cerne pleti je to az neuveritelne jak jsou pracoviti a na sto procent zde plati no problem
    Zvlastni zkusenosti vim ze casto cestovni kancelare nebo ministerstvo zahranici upozornuji na urcita nebezpeci ale byvaji to casto a vetsinou jen slova nekoho kdo v dane zemi nikdy nebyl

    1. Jojo, to souhlasím a je to tak, ale je to hodně i o tom, kam se člověk až odváží sám vydat, v jakou dobu atd. Taky se řídím tím, že když člověk používá zdravý rozum a chová se slušně a nedává na odiv to, jak je bohatý, nenosí zlaté řetězy nebo foťák za 100 000 na krku v noci v temných uličkách, tak je více méně v bezpečí úplně všude… Největším nebezpečím jsme si většinou sobě samými… Ale víte, jak to je – sto lidí, sto chutí, a většinou taky sto různých zkušeností… :-)

Komentáře