januv hrad

Když hrad není hrad aneb selský dvůr Janův hrad u Vizovic

Janův hrad neboli Janohrad v Lednicko-valtickém areálu je poměrně známá stavba. Možná jste ale nevěděli, že i u Vizovic najdete stavbu nazývanou Janův hrad.

No, hrad… Jak se to vezme… Byl to selský dvorec, ve kterém mělo panstvo z nedalekého vizovického zámku v prvním poschodí panské pokoje k vyjížďkám na lov. Správně se stavba jmenuje Prokopovský dvůr a leží na Janově hoře.

hrad
Janův hrad u Vizovic

Protože se ale celkem normálně zřícenina této stavby označuje jako hrad, ponechejme si tuto romantickou představu i v našem článku. Tak tedy: Janův hrad pochází z počátku 18. století a postupně jej vlastnily různé šlechtické rody. Rokem 1945 se už datuje vlastnictví ze strany Československého státu. V současné době se Spolek Janův hrad Vizovice snaží o údržbu a revitalizaci objektu.

januvhrad branka
Rekonstruovaná branka na Janově hradě

Kudy k Janovu hradu

Je to sem hezká a nijak nenáročná procházka z Vizovic. Zaparkovat se dá například naproti Nemocnice Milosrdných bratří kousek od hasičského muzea. Odtud je to po červené turistické značce přibližně 2,5 km (směrem na Spletený vrch). První 2 kilometry jsou společné s naučnou stezkou Vizovické prameny.

V areálu Janova hradu se občas konají kulturní akce, přibyly lavičky a přístřešek, došlo již rovněž i k renovaci studny Prokopovského dvora, proběhlo částečné zastřešení zříceniny a další zajímavé úpravy budou určitě následovat.

studna
renovovaná studna

Janův hrad je příjemné výletní místo s krásným výhledem do kraje. Od Janova hradu dohlédnete na Zlínsko, Chřiby nebo Hostýnské vrchy.

vyhled z okna
Výhled do krajiny z opraveného okna Janova hradu

Pokud si chcete udělat přibližně šestikilometrový výlet, pokračujte pár set metrů za Janovým hradem po červené značce. Narazíte na odbočku doleva a do Vizovic se vraťte po naučné stezce Vizovické prameny. Takto jsme to absolvovali my v únoru.

rozcestník
Rozcestník v osadě Janova hora

Už teď ale zvažujeme asi patnáctikilometrovou túru, kdy bychom chtěli z Janova hradu pokračovat dál přes rozhlednu Doubrava.

zasnezene vrchy
Zasněžený hřebínek Vizovických vrchů i s rozhlednou Doubrava

Kam ve Vizovicích

Pokud se spokojíte s kratší variantou výletu a zbude vám následně ještě nějaký čas, pak se můžete zajít podívat do vizovického zámku, poobědvat ve Valašském šenku, koupit si výrobky ze známého vizovického pečiva nebo ochutnat něco dobrého v zámecké čokoládovně. Vizovice jsou bezpochyby zajímavé místo, a to nejen pro fandy rocku a metalu, kteří se tu každý rok scházejí na festivalu Masters of rock…

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím autora za jeho práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře