Kamenná cesta na Krku

Architektura ostrova Krk, Chorvatsko

Přestože je Chorvatsko již po dlouhá desetiletí oblíbenou prázdninovou destinací pro tisíce českých turistů, mnozí se sem stále jezdí jen slunit a užívat mořských vln, což je škoda – pro turisty i pro Chorvatsko. V průběhu staletí tudy procházela historie a své stopy tu zanechaly mnohé národy. Nejpatrnější jsou asi v architektuře. A ostrov Krk patří k místům, kde narazíte na množství architektonických skvostů z různých časů.

Pohled na město na Krku
Pohled na město na Krku

Středisko ostrova – město Krk

V pojmenování městských středisek ostrovů Chorvaté příliš fantazií neoplývají, většina se jich jmenuje totožně se svým ostrovem a ani na Krku tomu není jinak. Jméno však neubírá městu na atmosféře, nádheře a historické ceně. Jako ve většině Chorvatska se zde mísí kulturní a architektonické vlivy Ilyrů, Římanů, Byzantinců i starých Benátčanů.

Návdavkem zde najdete i jeden z moderních architektonických skvostů – 1 309 metrů dlouhý most spojující ostrov Krk s pobřežím. Most pochází z poslední čtvrtiny 20. století a tvořen je dvěma oblouky a jedním pylonem. Jeho rozpětí činí 244 m a v nejvyšším bodě se vypíná celých 67 m nad hladinu moře.

Vstup do kostela Krk
Vstup do kostela, Krk

Zpět do historie

Tradičně svědky procházející historie bývají ponejvíce sakrální stavby a ani zde tomu není jinak. Za nejvýznamnější je pokládána Mariánská katedrála – původně trojlodní bazilika ze 6. století, která byla opakovaně přebudována, a to nejprve do slohu románského ve 12. století, o 600 let později se pak oděla do baroka.

V její blízkosti se můžete i ubytovat. Naopak původní podobu si uchovala bazilika svatého Quirina ze století 10., která stojí nedaleko. Připomínkou starochorvatského období je i celá řada dalších kostelů, které na ostrově můžete navštívit. Ze světských staveb pak vyniká Frankopanský zámek z 15. století, zajímavý zejména svou válcovou věží a gotickou kaplí.

Zajímavé jsou také dnes už jen zbytky hradebního opevnění a pozůstatky městských lázní s neobvyklou mozaikovou výzdobou, které pocházejí asi z 11. – 12. století. Nechcete si tedy své historické povědomí o Chorvatsku rozšířit v rámci příští dovolené i vy?

Okrasný okap na Krku
Okrasný okap na Krku

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Architektura ostrova Krk, Chorvatsko“

Komentáře