Holubi na Náplavce

Náplavka a okolí, Praha, Česká republika

Když se v Praze řekne náplavka, mnohým se vybaví vyvýšený pravý břeh řeky Vltavy, u kterého kotví nejrůznější plavidla. Náplavka je také místem, kde se konají různé trhy, místem, kam si místní, ale i turisté ubytovaní v blízkém okolí chodí ráno zaběhat.

Náplavka a její vznik

Ta část, o níž se chci zmínit především, náleží k Rašínovu nábřeží a tudíž pravému břehu Vltavy. Celková koncepce vyvýšených nábřeží začala vznikat už v roce 1841 jako ochrana proti povodním. Část na Rašínově nábřeží vznikla na počátku dvacátého století.

Vývěska před jednou z lodí na Náplavce
Vývěska před jednou z lodí na Náplavce

Proč jít zrovna na břeh Vltavy?

Pro mě je pražská náplavka velmi příjemným místem, které mám spojené s procházkami, ať už v chladných měsících, nebo v těch letních, kdy jsou procházky o poznání příjemnější. V letních měsících pak není od věci posadit se na jednu z mnoha laviček a pozorovat odlesky říční hladiny. Jelikož je u břehu přivázáno několik lodí, atmosféra, zejména v brzkých ranních hodinách o víkendu, připomíná ospalý přístav a člověk by čekal, že někde zakopne o rumem posilněného námořníka, kterému odjela loď neznámo kam.

Kotvící lodě v brzkém chladném ránu na Náplavce
Kotvící lodě v brzkém chladném ránu na náplavce

Náplavka je ale také dobrým výchozím bodem nedaleko stanice metra Karlovo náměstí, konkrétně jednoho z jeho východů na Palackého náměstí. Tak se dostáváme k prvním možným bodům, kam se můžeme od náplavky vydat. Jedním z nich je nedaleký Vyšehrad, který se tyčí do výše na skále, u které Rašínovo nábřeží končí. Dalším možným místem, kam se z náplavky vydat, jsou Emauzy v blízkosti Palackého náměstí.

Ve směru toku Vltavy se lze po nábřeží dostat až k Tančícímu domu, který je dnes notoricky známý hlavně turisty, kteří si jej fotí, protože to četli v turistické příručce. V jeho blízkosti, v Resslově ulici, narazíte na chrám sv. Cyrila a Metoděje, kde hrdinně skonali slavní českoslovenští parašutisté v boji s nacistickými jednotkami.

Dále po směru proudu naleznete výstavní síň Mánes, známou to funkcionalistickou stavbu. Na ní je přilepena Šítkovská věž, nejstarší vodárenská věž v Praze. Tu později využívali agenti Stb ke šmírování lidí, kteří chodili na návštěvy do nedalekého bytu budoucího prezidenta Václava Havla.

Kolem Žofína na šlapadle
Kolem Žofína na šlapadle

Dnešní článek ukončím zmínkou o Žofíně, přesněji Slovanském ostrově, kde stojí Žofínský palác, stavba, jež byla svědkem mnoha plesů, koncertů a jiných kulturních akcí. Na Slovanském ostrově je i hezké dětské hřiště s elektrickým vláčkem za pár kaček. Slovanský ostrov je i výchozím bodem pro šlapadla, která rozhodně doporučuji. Ačkoli jsem se jim dlouho bránil, nakonec jsem byl rád za pohled na Prahu z jiné perspektivy.

Na šlapadlech kolem Žofína
Na šlapadlech kolem Žofína

Tip: Svým zahraničním přátelům, kteří budou chtít bydlet poblíž Náplavky a všech zmiňovaných míst, můžete doporučit třeba hotel Ibis Praha.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře