Top Gear World

World of Top Gear

Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May – pokud vám nic neříkají tato tři jména, tak vám ještě napovím… snad  nejslavnější a na světě nejsledovanější automobilový pořad současnosti z produkce britské televizní stanice BBC. Už víte? Ano, je to on… TOP GEAR!

Tento pořad se stal modlou a každý, koho zajímá alespoň trošku motorismus, jej jednou viděl. Méně lidí ovšem ví, že kdesi v Anglii existuje místo, kde odpočívají některé vozy z natáčení, a my se teď na toto místo vypravíme.

Které auto je skutečně dobré?
Které auto je skutečně dobré?

Na jihu Velké Británie, od Southamptonu co by kamenem dohodil, se v malebné venkovské krajině rozprostírá Beaulieu National Motor Museum. Toto muzeum jsem navštívil letos v létě při toulkách Velkou Británií a rád na něj vzpomínám dodnes, protože se mi ze všech automobilových muzeí na starém kontinentu (a okolo něj) zatím líbilo nejvíce pro svoji rodinnou atmosféru (nudit se zde nebude ani vaše drahá polovička či děti).

Motoristé, vítejte v ráji!

 

Stylové projížďky zdarma v Top gear World
Stylové projížďky zdarma

Po průchodu vstupní halou a zaplacení vstupného jsme s kamarádem Martinem vstoupili do rozlehlého areálu a nastala euforie při zhlédnutí mapky. Kam půjdeme? Přímo před námi byla obrovská hlavní budova národního muzea, po pravé straně areál Top Gearu, po straně levé nějaký plac s obrovskou frontou a kavárnou. Najednou kolem nás prosvištělo obstarožní kupé ze třicátých let a za ním další vůz, tentokráte sedan, a oba vozy plně naložené. Se zájmem jsme je sledovali. Řidič oděný ve stylové dobové uniformě s grácií zatočil volantem a zastavil přímo u davu lidí. Lidé vystoupili, nastoupili, fronta se o něco zmenšila a opět zmizeli v zelených zahradách. Aha, tak tady se můžeme zdarma svézt, pokud bude čas, bohužel z časových důvodů se nám retro vyjížďka nepodařila. Po uvážení jsme vstoupili do hlavní haly muzea, která se skládá ze dvou pater a několika různě laděných expozic, ať už automobilů a jejich součástí, motocyklů nebo doplňků, jako např. oblečení či jiných dobových artefaktů.

Martin zkouší eleganci
Martin zkouší eleganci.

Jsme jako děti, lítáme sem a tam, nevíme, co dříve fotografovat. V první expozici nás hned zaujme mimo Fordu modelu T sněhobílý Ford Sierra Cosworth. Procházíme do dalšího „pokoje“, kde jsou pouze auta z období třicátých let a starší, a to nejen anglická. Překvapilo nás, že do pár aut se dalo nejen dost zblízka nahlédnout, ale také jsme si mohli obléci dobové kostýmy a posadit se, fotit se v nich bez jakéhokoliv poplatku nebo zaměstnance muzea, který by cokoliv hlídal.

Nerezový Rolls Royce
Nerezový Rolls Royce
Auburn 651 Boatail Speedster (Mafia 1 )
Auburn 651 Boatail Speedster (Mafia 1 )

Vozy postupně mládnou a před námi se rozprostřel výhled na další expozice, které byly laděné do stylu městských ulic, závodních okruhů a poválečných dílen. Koukáme na sportovní vozy, jež na solných pláních trhaly rychlostní rekordy, a žasneme nad jejich technikou, která je i v dnešní době obdivuhodná. Procházíme se v této úžasné atmosféře sem a tam, ale čas nás neúprosně tlačí a žene vpřed, takže musíme jít dál a vycházíme zadním vchodem na hlavní cestu.

Anglické klasiky
Anglické klasiky

Dobrý den, půjde si dneska Stig hrát?

Rychle jdeme plni očekáváni k obrovskému stanu, kde na nás doslova křičí nápis World of Top Gear. Již zpovzdálí vidíme k nebi se tyčící vesmírnou raketu, ke které je připoutána tříkolka Robin Reliant a vedle ní stojící „sněžný“ kombajn Class.

Reliant Robin Rocket
Reliant Robin Rocket

Samotný svět Top Gearu se skládá ze dvou velkých stanů, uvnitř kterých je bezpočet vozů, u většiny je i obrazovka s přehrávanou epizodou, v níž se vůz objevil.

Studio
Studio

Dále je tu přilehlá hala, v níž se nachází části studia (natáčení ale probíhá jinde) a dokonce ve skleněné vitríně drží Stiga (nebo jednoho z jeho bratranců?) a také pavilon s obrovskou zdí, na které se můžete dočíst zajímavosti o moderátorech a různých patáliích z natáčení. Vycházíme ze studia, protože nás už zaměstnanci pomalu vyhánějí a před námi je testovací dráha pro „vůz za rozumnou cenu“. Bohužel však ne ta skutečná, ale věrná napodobenina a vy si můžete po této dráze zajezdit s dálkově ovládanými půlmetrovými autíčky za 50 pencí. Samozřejmě jsme se nadšeně vrhli k této atrakci, ovšem ani jeden z nás nedojel ani jedno celé kolo (většinou jsme jen do sebe bezhlavě naráželi).

RC autíčka - zábava pro malé i velké
RC autíčka – zábava pro malé i velké

Zbýval ještě malý „filmový“ stan, kde už bylo pouze pár vozů z britských filmů. Namátkou Harry Potter, James Bond či Mr. Bean.

Nejslavnější Mini!
Nejslavnější Mini!

Květiny, umění, víra a válka

Kolem celého areálu a v něm jezdí mini nadzemka. Čas nás tlačí, takže rychle ven z Top Gearu do nadzemky. Příjemná slečna nás vpouští dovnitř a ihned zavírá všechny vagónky a odjíždíme.

Jeden z "domů" v opatství Abbey
Jeden z „domů“ v opatství Abbey

Pod námi se pomalu rozprostírají rozsáhlé květinové plantáže a skleníky pozemků opatství Abbey, které je součástí muzea, projíždíme mezi stromy a zbytky chrámů a projíždíme skrz národní muzeum, takže si tu krásu užíváme i z ptačí perspektivy. Vystupujeme o zastávku dříve a jdeme se rychle ještě podívat na zrekonstruovanou část sídla opatství a mini muzeum 2. světové války. Nikde nikdo nehlídá, ani nás bedlivě nepozoruje, takže si prolézáme síně a kaple a fotíme bez okolků, co se nám zlíbí.

Jeden z mnoha způsobů dopravy v areálu
Jeden z mnoha způsobů dopravy v areálu

Blíží se zavírací doba, která je ve většině britských muzeí 17:00, takže rychle kráčíme po cestě lemované vysokými stromy a máváme na rozjařenou posádku double deckeru, který nás minul v protisměru (nejen nadzemka, ale i tyto autobusy jezdí sem a tam a na určitých místech si můžete zdarma nastoupit a svézt se). Rychle ještě pokoupit v gift shopu suvenýry a místní marmelády (které jsou mimochodem nejlepší, jaké jsem kdy jedl!) a hurá pokračovat dál v toulkách Anglií.

Každému, kdo se zajímá o automobily anebo jen chce netradičně strávit den i s rodinou, doporučuji navštívit toto místo, kde si každý člen rodiny najde to své!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „World of Top Gear“

Komentáře