Slovo arsenál v nadpisu neznamená jen skladiště nebo výrobu zbraní, ale v našem případě i místo, kde se nachází vojenské historické muzeum ve Vídni. A zde, uprostřed vojenského komplexu, vznikla v polovině 19. století reprezentativní budova, postavená v byzantském stylu, která byla už od počátku koncipovaná jako muzeum.
Expozici doporučuji zahájit v prvním patře, kde jsou nejstarší exponáty muzea, konkrétně z období 30leté války. Pak následuje expozice o boji proti Osmanské říši a sál Marie Terezie. Při vstupu do každé z expozic jsou na zdi u dveří letáky v několika jazycích, samozřejmě také v češtině, takže se není třeba bát popisků pouze v „rakouštině“.
Druhé křídlo budovy se zaobírá napoleonskými válkami až po rok 1866 a neslavnou porážku u Chlumu. Zde nechybí ani mediální prezentace s mnoha fotografiemi historických postav a mapou napoleonských bojišť.
Vraťme se do přízemí a pokračujme prohlídkou síně Franze Josefa I. a skončíme atentátem v Sarajevu. „Za Sarajevem“ se nachází síň První světové války plná škodováckých děl a houfnic. Bohužel při poslední návštěvě byla v rekonstrukci. Snad budete mít více štěstí.
Asi nejzajímavější expozice se nachází za sálem, který je věnován Druhé světové válce, a to expozice námořnictva. Kde jinde uprostřed Evropy můžete vidět ponorku, že? Tedy torzo U-20 vytažené z moře v roce 1962.
V muzeu je samozřejmě občerstvení a možnost spojit příjemné s užitečným je najíst se na zahradě plné tanků. Všechny tyto zážitky jdou zdokumentovat, neb fotografování (ale bez blesku) je za mírnou útratu povoleno.
Informace a aktuální ceník najdete na oficiálních webových stránkách muzea Heeresgeschichtlichen Museum.
Pro vás by mohlo být jistě zajímavé, že každou první neděli v měsíci je vstup zdarma.
Pokud se vám článek líbil, pak nás odměníte nejlépe příspěvkem na provoz webu a velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.