V Indii Holi znamená oslavu příchodu jara, vítězství dobra nad zlem, den, kdy se lidé bez rozdílů vrstev na sebe smějí, odpouštějí si, objímají se a přejí si: „Šťastný svátek Holi!“ Ale především po sobě rozverně házejí prášek všelijakých barev…
Svátek Holi
Holi festival se každoročně slaví koncem února anebo začátkem března o úplňku s příchodem jarní rovnodennosti. V Indii se tomuto úplňku říká Phalgun Purnima. Letos tento den připadl na 17. březen.
Několik dní před samotnou oslavou Holi se lidé v Indii snaží shromažďovat dříví na hranici. V předvečer Holi se potom na hranici umístí podobizna Holiky, ďábelské sestry krále Hiranyakashyapa, a ta je zapálena. Lidé si často berou žhavé uhlíky z hranice do svých domovů jako symbol očisty těla a ochranu před nemocemi.
Legenda o Holice a Prahladovi
Stejně jako u ostatních indických tradic a zvyklostí, také svátek Holi je založen na legendě. Tato vypráví o démonickém králi jménem Hiranyakashyap, který získal nadvládu na Zemi. Král vyžadoval, aby ho každý v jeho království uctíval. A tak pro něj bylo velkým zklamáním, že se právě jeho syn Prahlad stal uctívatelem boha Naarayany a odmítl uctívat svého otce.
Hiranyakashyap se ho snažil mnohokrát zabít, ale neúspěšně. Nakonec požádal svou sestru Holiku, aby vstoupila s Prahladem do hořící hranice. Holika totiž měla tu schopnost, že mohla projít ohněm bez úhony. Holika zrádně přemluvila mladého Prahlada, aby se jí posadil na klín, a zaujala své místo v planoucím ohni.
Nakonec samotná Holika musela za svou zlověstnou touhu splatit cenu vlastním životem. Její schopnost totiž fungovala pouze tehdy, když vstoupila do ohně sama. Naopak Prahlad, který vytrvale prosil boha Naarayanu o ochranu, vyšel z ohně bez újmy. Právě proto je Holi především svátkem vítězství dobra nad zlem.
Zdroj: http://www.holifestival.org/
Hra barev
Následující den propuknou ty opravdové oslavy Holi. Lidé na ulicích po celé Indii třímají v rukách barevný prášek a nacházejí nesmírné potěšení v tom, že jím obarví šaty, kůži i vlasy komukoliv, kdo jim přijde „pod ruku“. Tomu všemu nemůže chybět ani typický „bollywoodský“ zpěv a tanec, který ovládá snad každé děcko z indických ulic.
A když už vaše šaty, kůže i vlasy hrají všemi možnými barvami …
… můžete si zatančit na bollywoodské „hitovky“ přímo pod jednou z přistavených sprch.
Ale ne že by jedno opláchnutí vodou pomohlo zbavit se všech těch barviček. Všechny se pěkně slijí v dominantní růžovou. Především je však v Indii svátek Holi příležitostí užít si spoustu legrace s přáteli.
Ještě několik dnů či dokonce týdnů potom potkáváte na ulicích, ale například i v kancelářích, lidi s pěkně „punkovou“ vizáží v podobě růžových pramínků ve vlasech. Přestože dnes se svátek Holi slaví již po celém světě, nejintenzivnější zážitek vám určitě přinese právě Indie!
Pokud se vám článek líbil, pak nás odměníte nejlépe příspěvkem na provoz webu a velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.